Конспект уроку "Науковий комплекс Росії". Які сектори належать до складу наукового комплексу? Які блоки утворюють науковий комплекс

"Науковий комплекс." 9 клас

Цілі: 1. Перевірити знання з вивченого розділу «Економіка РФ»

2. Ознайомити з поняттям «Міжгалузеві комплекси» та дати перше уявлення про функції кожного.

3. Ознайомити зі складом та географією наукового комплексу Росії.

4.Показать значення наукового комплексу економіки Росії.

5.Сформувати поняття «Технополіс».

Обладнання: Політико-адміністративна карта Росії, Підручник з картосхемами та таблицями, Атлас 9 клас, тести для узагальнення теми «Економіка РФ», зошити для сам.

Хід уроку:1. Перевірка знань на тему «Економіка РФ»(тестування)-20 хв

2.Вивчення нового матеріалу-20 хв

Розповідь вчителя 5хв. Про міжгалузеві комплекси (Аналіз табл. №21 стор 86 та рис. 30 стр 87)

Запис у зошиті. МІЖГАЛУЗОВІ КОМПЛЕКСИ - група взаємозалежних галузей, що частково перекривають один одного.

ГАЛУЗЬ-сукупність підприємств, що виробляють однорідну продукцію або надають однорідні послуги.

Проблемне питання.

Чому науковий комплекс вивчається першим?

Діти визначають завдання, які сьогодні маємо вирішити.

ЕПІГРАФ УРОКУ: Слова Академіка Моїсеєва: «Успіх приходить країнам, орієнтованим не так на розвиток важкої та легкої промисловості, видобуток ресурсів і навіть не на створення нових технологій, як на організацію такого суспільства, при якому розкріпачується інтелектуальний потенціал, розкриваються «Я», розквітають ініціатива та здібності».

План вивчення нового матеріалу

1.Міжгалузеві комплекси та зв'язок між ними. (Аналіз табл. №21 стор 86 та рис. 30 стор 87)

2.Значение наукового комплексу у розвитку економіки нашої країни. Його проблеми.(Аналіз табл 22,23 стор 88,Текст стор 87

3. Склад наукового комплексу(Сам-но рис.31 та текст стор 88-89 1-2 абзац)

4.Географія російської науки, причини нерівномірного розміщення наукових центрів(Аналіз рис. 32 стор 90, текст стор 89(3 абзац)-92)

ДОП. ІНФОРМАЦІЯ

У науці зайнято 3,5 млн. чол, їх 1 млн.-ученые

РОСІЙСЬКА АКАДЕМІЯ НАУК -- Москва (1200 НДІ, 13 УНІВЕРСИТЕТІВ, 84 ІНСТИТУТУ, 19 АКДЕМІЙ) Наукові центри – Дубна (Ядерна фізика); Жуковський (Біотехнології); Зеленоград (електротехнічний); Корольов (Центр управління космічними польотами); Обнінськ (Центр фізики Землі, ядерної фізики); Троїцьк (Центр термоядерних досліджень)

НАУКОВИЙ ЦЕНТР РАН---Санкт-Петербург (360 НДІ, 22ВВІ, 30 академій, 140 ВНЗ)

УРАЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ РАН-Єкатеринбург (Дослідні закриті центри-Арзамас-16; Челябінськ 70; Пенза 19)

СИБІРСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ РАН---Новосибірськ (Красноярськ 26-біотехнічний центр)

КАВКАЗСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ РАН---Ростов на Дону (Нейрокібернетика, біологія, хімія)

ДАЛЬНЕСХІДНЕ ВІДДІЛЕННЯ РАН----Хабаровськ

5. Технополіси: їх структура та географія (Аналіз рис.33 (А.Б) стор 91, текст остан. Абзац стор 92 та 93)

ЗАКРІПЛЕННЯ: 5хв відповісти на запитання в кінці параграфу 16

Рефлексія. Підсумок уроку. Д/З §16 за планом, пов §1

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Науковий комплекс Росії та прискорення вільного падіння

Міжгалузеві комплекси є складне поєднання взаємозалежних галузей об'єднаних загальною метою розвитку.

Науковий комплекс – це сукупність організацій, які виконують наукові дослідження та розробки.

Проблеми наукового комплексу Скорочення кількості наукових організацій Слабке фінансування Скорочення чисельності працюючих у науці «Виток умів» - виїзд учених за кордон

Науковий комплекс – це сукупність наукових організацій, які займаються переважно теоретичними питаннями науки.

Географія російської науки Основна частина наукових установ та вчених сконцентрована у найбільших містах та міських агломераціях

Технополіс – це поєднання науки з наукомісткими підприємствами

Місто Географічна широта Прискорення св. падіння, м/сек 2 Хабаровськ ≈ 48 0 пн.ш. 9,8095 Волгоград ≈ 48 0 пн.ш. 9,8095 Салехард ≈ 66 0 пн.ш. 9,8216 Новий Уренгой ≈ 66 0 пн.ш. 9,7808

Гравіметрія - геофізичний метод, що вивчає зміну прискорення вільного падіння у зв'язку зі зміною щільності геологічних тіл. Гравіметри – чутливі прилади, що вимірюють прискорення вільного падіння. Гравірозвідка дозволяє довести, що зі зростанням величини прискорення вільного падіння зростає концентрація щільних залозистих сполук. Гравіметрія знайшла широке застосування при розвідці корисних копалин, особливо нафти та газу.

1 2 3 4 5 6 2 2 1 1 2 4

Критерії оцінювання 4б-«3» 5б-«4» 6б-«5»

Попередній перегляд:

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

ПІБ

Гавриленко Наталія Федорівна, учитель географії

Полюх Наталія Олександрівна, учитель фізики

Місце роботи

МАОУ «Середня школа №3 імені О.С. Пушкіна»

Клас

Тема уроку

Науковий комплекс Росії та прискорення вільного падіння.

Базовий підручник

А. В. Перишкін, фізика-М: Дрофа, 2012;

В.П. Дронов, В.Я. Ром, Географія-М: Дрофа, 2013

Цілі уроку: ознайомити зі складом та географією наукового комплексу Росії, показати значення наукового комплексу в економіці Росії. Вивести формулу для розрахунку прискорення вільного падіння, показати його практичне застосування.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи на уроці:індивідуальна, фронтальна

Заплановані результати:

метапредметні

регулятивні : вчаться визначати та формулювати мету діяльності; складати завдання, що сприяють досягненню мети, уміння взаємодіяти з однолітками у навчальній діяльності;

пізнавальні : виділяють та формулюють проблему встановлюють причинно-наслідкові зв'язки, будують логічну міркування:

комунікативні: вчаться слухати та вступати в діалог, брати участь у колективному обговоренні проблем, будувати продуктивну взаємну співпрацю з однолітками та дорослими; домовлятися, знаходити загальне рішення;

особистісні: відчувати гордість за свою малу Батьківщину; усвідомлювати себе громадянином та частиною світу; здійснювати добрі справи, корисні для інших людей, своєї країни.

Педагогічні технології:технологія проблемного навчання, технологія навчання; здоров'язберігаюча технологія.

Форми та методи діагностики формування основних компетенцій у рамках ФГОС ТОВ:представлення карти самодіагностики та самооцінки.

Необхідне технічне обладнання:проектор та екран; комп'ютер,

Етап уроку

Час

Діяльність

Запланований результат

вчителі

Учнів

  1. Організаційний момент

15сек

Здрастуйте хлопці. Сідайте будь ласка. Отже, перш ніж почати урок, бажаємо вам протягом уроку позитивних емоцій і гарного настрою.

Учні входять у діяльність особистісно значимому рівні «хочу, оскільки можу», налаштовуються працювати.

Регулятивні УУД:саморегуляція (здатність до мобілізації сил та енергії)

  1. Актуалізація знань

2 хв

Вчитель географіїПовторення вивченого матеріалу.

Отже, давайте згадаємо матеріал, який ми вивчили на минулому уроці:

1. Назвіть етапи розвитку суспільства та економіки. У чому їхня відмінність?

Учні відповідають питання вчителя

Доіндустріальний, індустріальний, постіндустріальний, відмінності.

Комунікативні УУД:

вміння іншого коректно та аргументовано відстоювати свою точку зору, у дискусії, вміння висувати контраргументи

Регулятивні УУД:

вміти оцінювати рівень успішності своєї індивідуальної освітньої діяльності.

Пізнавальні УУД: систематизація та диференціювання отриманих знань

2. Що є перехідним етапом від одного до іншого?

Промислова революція та НТР-перехід від індустріального до постіндустріального

3. У чому особливості структури економіки Росії.

Переважання промисловості в економіці

4. На якій стадії розвитку економіки Росія сьогодні?

На рубежі індустріальної та постіндустріальної стадій

5. Які шляхи розвитку економіки Росії у найближчому майбутньому?

Учні відповідають питання вчителя:

Розвиток нових наукомістких виробництв, створення технополісів, пріоритет науки і освіти.

Або

Розвиток науки.

Можна сказати, що науковий фактор буде провідним у розвитку економіки Росії у найближчому майбутньому

  1. Постановка навчального завдання

4 хв.

6. А чи для всіх галузей економіки на етапі розвитку важливий науковий чинник? Наведіть приклади.

Т. е. в комплексі?

Отже, як ви вважаєте, що сьогодні на уроці ми вивчатимемо?

Для окремих є найважливішим, наприклад, для конструювання метеосупутників.

Ну, воно ж йде разом, як би в сукупності: зробили якесь наукове відкриття і застосували його у виробництві.

так

Науковий комплекс

Пізнавальні УУД:

самостійне виділення-формулювання пізнавальної мети, формулювання проблеми.

Комунікативні УУД:

слухати співрозмовника,будувати зрозумілі для співрозмовника висловлювання, формулювати власну думку та позицію

Регулятивні УУД:

вміння планувати свою діяльністьвідповідно до цільової установки.

І тема нашого уроку?

Запишіть у зошит з географії число та частину теми уроку.

Учся формулюють одну з частин теми уроку.

"Науковий комплекс Росії ...."

Вчитель фізики:

Чому кулька падає?

Оскільки на нього діє сила тяжіння

Назвіть величини, що входять до формули?

F=mg

Маса, прискорення вільного падіння

Що знаєте про прискорення вільного падіння?

g=9,8 м/с 2

А чи знаємо від чого залежить прискорення вільного падіння?

ні

А чому рано прискорення вільного падіння інших планетах?

ні

Сформулюйте тему уроку.

«Науковий комплекс Росії та прискорення вільного падіння»

Отже, тему ми сформулювали, які цілі ви перед собою ставите при її вивченні?

Записують цілі на дошку.

  1. «Відкриття нового знання»

25 хв

Вчитель географії.

- Отже, як знаєте термін «комплекс» означає сукупність чи групи явищ, чи предметів. Так було в структурі народного господарства Росії у галузях, виділяються міжгалузеві комплекси.

Міжгалузеві комплекси є поєднанням взаємопов'язаних галузей об'єднаних між собою.

Слайд 2

Завдання.

1. Назвіть міжгалузеві комплекси Росії……. та визначте господарську функцію наукового комплексу.

2. Запишіть у зошит визначення МОК

Робота підручником стр.57 таб. 14 «Міжгалузеві комплекси Росії»

Завдання.

«Склад наукового комплексу»

Перерахуйте склад наукового комплексу та

Спробуйте дати визначення науковому комплексу.

Робота з підручником стр.57 мал. 24

……. запиши нам пож. на дошці це визначення.

О-т: Науковий комплекс– це наукові установи, організації, які займаються науковими розробками.

Прочитайте 1 та 2 абзаци § 13 на стор. 57-58 та

визначте основніпроблеми комплексу тазапишіть їх у зошит.

О-т:

1.Скорочення кількості наукових організацій

2.слабке фінансування

3.скорочення чисельності, що працюють у науці

4. «Виток умів» - виїзд вчених за кордон.Слайд 4

Отже: давайте підсумуємо.

То що таке науковий комплекс?

Добре, запишіть це визначення у зошит.

О-т:

Науковий комплекс – це сукупність наукових організацій, які займаються переважно теоретичними питаннями науки.

Слайд 5

Записали у зошит

Вчитель фізики.

Однією з цілей, яку ви ставили собі на початку уроку, був висновок формули визначення прискорення вільного падіння. Я пропоную провести дослідження. Для цього застосуємо наші знання.

- За якою формулою можна розрахувати силу тяжіння?

F=mg

так

Запишіть ЗВТ.

Якщо рівні ліві частини, то що ми можемо говорити про праві?

Що можна зробити?

Скоротити масу тіла та отримати:

Вчитель фізики.

Від яких величин залежить прискорення вільного падіння?

від маси та радіусу Землі.

- Як залежить прискорення вільного падіння маси?

Чим більша маса, тим більше прискорення.

- Як залежить прискорення вільного падіння від радіусу?

Чим більший радіус, тим менше прискорення.

А як визначити прискорення вільного падіння, наприклад, на Місяці?

За формулою

Розрахуйте прискорення вільного падіння на Місяці, використовуючи дані таблиці 14 збірки.

g=1,6 м/с 2

- Як визначити прискорення вільного падіння для тіла, яке знаходиться на певній висоті над Землею?

Слайд 5

  1. Фізкультхвилинка

1 хв

Потрібно: 25 конвертів, 25 пір'ячків, 25 кубиків Лего.

Вправи:

  1. Кинути Лего, нахилитися та підняти.

Вчитель фізики коментує події уч-ся орієнтуючись на пройдений матеріал «Закон всесвітнього тяжіння».

- Кинути перо, сісти і підняти.

Кинути Лего, нахилитися та підняти.

IV/«Відкриття нового знання»

25хв

Вчитель географії.

Робота зі слайдом та

  1. Визначте по карті у підручникунайбільші центри науки та освіти.

Слайд 6 карта стор 60, рис 26

Робота з карткою уч-ка стор. 60, мал. 26.

О-т:

Москва та С-П

Особистісні УУД : формування пізнавального, інтересу, розвиток творчих здібностей

Пізнавальні УУД: оволодіння універсальними навчальними діями при висуванні гіпотез для пояснення відомих фактів

Комунікативні УУД:

Уміння організовувати навчальну співпрацю та спільну діяльність із однолітками.

Регулятивні УУД:

висувати гіпотези вирішення проблеми, усвідомлювати кінцевий результат.

  1. Назвати та покажіть (до дошки) центри науки

на Уралі, у Сибіру та Далекому Сході.

На Камчатці є єдиний у світі інститут вулконології.

Урал – Єкатеринбург, Сибір – Новосибірськ, Далекий Схід – Владивосток

Вчитель географії.

Отже, який можна зробити висновокгеографії російської науки?

Висновок:

або

Висновок запишіть у зошит.

Висновок: Основна частина наукових установ та вчених сконцентрована у найбільших містах та міських агломераціях.Слайд 7 «Географія російської науки:

або

Т.ч. Науковий комплекс Росії розміщено не рівномірно, переважно у великих містах.

Вчитель географії.

Отже містами-центрами, в яких апробуються дослідження на практиці, та впроваджуються у виробництво різні наукові відкриттяє технополіси.

Знайдіть у підручнику визначення «технополіс» та випишіть до себе у зошит.

Виписують чи читають уголос, залежно від часу.

Прочитайте.

Виписали визначення "технополіс", с. 63.

Технополіс - це поєднання науки (і оборонної) з наукомісткими підприємствами.

Вчитель географії.

Як ви думаєте, в чому преімущество подібного з'єднання науки та виробництва?

У швидкому впровадженні нових наукових досягнень.

Вчитель фізики.

Яку форму має Земля?

Плюснуту біля полюсів

Питання на засипку: прискорення вільного падіння на полюсах та на екваторі однакове чи різне?

різне

А на одній широті, наприклад: Новий Уренгой та Салехард, Волгоград та Хабаровськ? Чому?

Порівнюють, використовуючи табличні дані

Слайд 9

Аномальні значення прискорення вільного падіння спостерігаються у місцях покладу з корисними копалинами.

Слайд 10

Гравірозвідка (гравіметрія) - геофізичний метод, що вивчає зміну прискорення вільного падіння у зв'язку із зміною густини геологічних тіл.

Гравіметри – чутливі прилади, що вимірюють прискорення вільного падіння.

Гравірозвідка дозволяє довести, що зі зростанням величини прискорення вільного падіння зростає концентрація щільних залозистих сполук.

Гравіметрія знайшла широке застосування при розвідці з корисними копалинами, особливо нафти і газу.

Вчитель фізики.

Тож де можна використовувати знання про прискорення вільного падіння?

У геології, у пошуках корисних копалин

Вчитель географії:

Яких цілей, які ви ставили перед собою для вивчення теми, ви досягли?

Учся відповідають.

VI.Закріплення знань та вмінь учнів

(самоперевірка)

Самостійна робота:

Тест (додаток 1)

Учні вирішують тест

Особистісні УУД : формування пізнавального інтересу, розгалуження творчих здібностей

Пізнавальні УУД: систематизація та диференціювання отриманих знань.

VII.Постановка домашнього завдання

1 хв.

фізика § 15, Упр.16 (3)

географія §13,

Учні записують домашнє завдання.

Особистісні УУД:

оцінювання рівня складності Д/З за його виборі до виконання учням самостійно.

Регулятивні УУД: організація учнями своєї навчальної діяльності

VIII.Рефлексія діяльності (підсумок уроку).

1 хв.

Що нового ви сьогодні дізналися?

– Чого навчилися?

Які нові факти викликали інтерес у вас особисто?

Де ми можемо використовувати отримані знання?

– Хто задоволений сьогодні своєю роботою?

Учні відповідають на поставлені вчителем питання.

Особистісні УУД:

оцінювання особистісної значущості отриманої під час уроку інформації з практичної погляду.Пізнавальні УУД:

вміння узагальнювати, формулювати висновок

Додаток 1

  1. у науковому центрі; 2) на дослідному підприємстві; 3) у промисловості
  1. Столичні міста.
  1. Науковий комплекс – це:
  1. Міжгалузевий комплекс.
  2. Усі варіанти правильні.
  3. Не вірні усі варіанти.

Додаток 1 (відповіді)

  1. Де розробляються наукові ідеї технополісу?
  1. у науковому центрі; 2) на дослідному підприємстві; 3) у промисловості
  1. Якою формулою можна визначити прискорення вільного падіння на поверхні планети?
  1. Чому головними центрами науки Росії є Москва та Санкт – Петербург?
  1. Великі міста, де зосереджені заклади науки та освіти та споживачі науки.
  2. Столичні міста.
  3. Перебувають підприємства, які використовують наукові розробки.
  1. За якою формулою можна визначити прискорення вільного падіння тіла, яке знаходиться на певній висоті над поверхнею планети?
  1. Де буде найменше значення прискорення вільного падіння?

1) Землі; 2) Місяцю; 3) Нептуні; 4) Юпітер

  1. Науковий комплекс – це:
  1. Сукупність організацій, що виконують наукові дослідження та розробки.
  2. Сукупність організацій, що займаються.
  3. Міжгалузевий комплекс.
  4. Усі варіанти правильні.
  5. Не вірні усі варіанти.

Використовувана література:

1. Географія: Додаток до підручника Географія 9 клас Е.А. Митна, С.Г. Толкунова

2. Навчально-тренувальні тематичні тестові завдання з відповідями, для підготовки до ДІА (ОДЕ)/ власник Н.В. Болотнікова-Волгоград: вид. Вчитель. 2015 року.

3. Поурочні розробки з географії: населення та господарство Росії, 9 клас. - М.: "ВАКО", 2006, 288с.

4. УМК. В.П. Дронов, В.Я. Ром, Географія Росії. Населення та господарство. 9кл. - М: Дрофа, 2013-285

5. Інтернет ресурси

Фізика:

1.УМК О.І. Громцева Тести з фізики Видавництво «Іспит» Москва 2010

2. Інтернет ресурси


Урок 27. Науковий комплекс

20.08.2014 11423 0

Цілі:Ознайомити зі складом та географією наукового комплексу Росії. Показати значення наукового комплексу економіки Росії. Сформувати поняття технополісу.

Обладнання:Політико-адміністративна мапа Росії, додаткова література.

Хід уроку

I.Організаційний момент

ІІ.Вивчення нового матеріалу

-Повторимо вивчене на минулих уроках:

Міжгалузеві комплекси -це групи галузей, що у блоки, виконують загальну народногосподарську функцію.

Завдання:

Назвіть міжгалузеві комплекси Росії та визначте господарські функції кожного комплексу за табл. 21 та рис. 30, с. 86-87, навч. Д.(Учні називають МОК – міжгалузеві комплекси (1 колонка табл. 21) та називають функції кожного МОК (2 колонка табл. 21)).

-Перший МОК – науковий. Ми живемо у час НТР (науково-технічної революції), коли значення наукових знань різко зростає. Науковий комплекс включає

3,5млн осіб, у тому числі науковими дослідженнями займалися 1990 року - 1 млн учених, що становить 18% науковців світу.

Проблемами наукового комплексу є:

1)скорочення кількості наукових організацій;

2)слабке фінансування науки;

3)скорочення чисельності працюючих у науці;

4)«Виток умів» - виїзд вчених за кордон.

Завдання:

1. За табл. 22 (уч. Д.) визначте зміну кількості організацій, що виконують дослідження та розробки з 1992 по 1999 рр.(Загальна чисельність організацій зменшилася з 4555 до 4022. Особливо зменшилося число конструкторських бюро з (з 865 до 337), проектних організацій (з 495 до 97)).

2. За табл. 23 (уч. Д.) визначте зміну персоналу, зайнятого дослідженнями та розробками з 1992 по 1999 рік.(Кількість вчених скоротилася з 1533 тис. осіб до 861 тис. осіб, тобто майже вдвічі. Вдвічі скоротилася чисельність дослідників, у 2,5 рази - техніків.)

3. По рис. 31 (уч. Д.) проаналізуйте структуру наукового комплексу Росії.(1. 60% наукових кадрів складають вчені галузевого сектора: це вчені наукових, конструкторських та проектних організацій та дослідно-промислових підприємств. Галузевий та заводський сектори обслуговували оборонний комплекс, тобто велика частина вчених Росії працювали на ВПК; 2. Науково- дослідні установи (НДІ РАН) становлять 10% від науковців та займаються теоретичними дослідженнями.)

-Яка географія російської науки? Наукові установи та вчені сконцентровані у найбільших містах. Головний центр науки та освіти – Москва. Тут знаходяться РАН, академії: медична, сільськогосподарська, освіти та ін., 80 академічних інститутів, працюють 30% докторів наук.

Біля Москви розташовані наукові центри: Дубна, Обнінськ, Жуковський, Зеленоград та ін.

Другий центр науки Росії – Санкт-Петербург. Тут 15% наукових кадрів Росії. У Санкт-Петербурзі знаходиться інститут Арктики та Антарктики.

Завдання:

1. Поясніть причини такого розміщення.(1. Установи науки та освіти історично спочатку створювалися в столицях; 2. У найбільших містах зосереджені наукомісткі виробництва, тобто споживачі наукових розробок; 3. Наукові установи мають тісні зв'язки (кооперуються) для організації досліджень, тому вони взаємопритягають одне одного. )

Висновок:Науковий комплекс Росії розміщується вкрай нерівномірно.

2. Користуючись мал. 32 (уч. А.), назвіть центри науки у Поволжі, на Уралі, у Сибіру, ​​на Далекому Сході.

3. Значна частина галузевого та заводського секторів науки входить до складу технополісів. Що таке технополіс?(Основою технополісу є науковий центр, де «народжуються» нові ідеї. Ідеї використовуються на дослідному підприємстві, де йде розробка технології виробництва нового виробу. Потім технологія передається на велике промислове підприємство. У технополісах наука пов'язана з конкретним виробництвом, що дозволяє швидко впроваджувати життя наукові досягнення (винаходи)).

- В оборонному комплексі (ВПК) створено десятки закритих міст-технополісів. У цих містах наукові інститути, конструкторські бюро працювали над створенням та вдосконаленням озброєння (атомної зброї, ракет тощо). Міста не значилися на картах. Вони мали шифр-цифру до назви великого міста, якого закриті міста розташовувалися іноді з відривом 100 км.

Назвіть рис. 38 (уч. Д.) закриті міста. Вкажіть їх нові назви:

Арзамас-16 - Кремльов (або Саров)

Пенза-19.

Свердловськ-44 - Новоуральськ

Челябінськ-65 - Озерськ і т.д.

Називають ще такі міста – містами-примарами. Як примара випливає з туману, так і ці міста раптом з'явилися на картах Росії.

Питаннядокласу:

- Чи можна зарахувати закриті міста до міст-технополісів?(Так. Технополіси - це поєднання науки (і оборонної) з наукомісткими підприємствами. Підприємства оборонної промисловості є особливо наукомісткими.)

III.Закріплення

- Назвіть сектори наукового комплексу.

- Які сектори включають найбільшу кількість вчених?(Галузевий та заводський.)

- Як змінилася чисельність вчених у період розбудови економіки?

- Чому центрами науки Росії є Москва та Санкт-Петербург?

- Назвіть наукомісткі галузі промисловості.(Машинобудування, хімічна, кольорова.)

- Що таке технополіс?

- Що таке закрите місто, місто-примара?

- Які закриті міста знаходяться у вашій місцевості?

- Які заклади наукового комплексу є у вашому місті, області, краї, республіці?

Домашнє завдання

За уч. Д.: §16, питання с. 93.

Додатковий матеріал

Підготувати повідомлення про одне з таких міст, наприклад, м. Кремлів (Сарів). Оскільки матеріалів із закритих міст мало, варто скористатися всіма можливими джерелами, ЗМІ, Інтернет та ін. Повідомлення може бути невеликим і виглядати так:

Місто-примара Кремлів (Сарів)

Місто Кремлів, він же Саров, він же Арзамас-16, місто-примара, місто-невидимка, «закрите місто».

Це одне із багатьох міст науки, технополісів, у яких велися секретні розробки зброї. В Арзамас-16 (Кремльові) був створений Федеральний Російський ядерний центр - ФРЯЦ. Тут знаходиться науковий інститут, який займається фундаментальними науковими дослідженнями у галузі експериментальної фізики.

Місто Кремлів має ще одну назву – Саров. Поруч був старовинний Саровський монастир. Монастир Саровська пустель був заснований у XVIII столітті. Монастир сприяв поширенню православ'я серед мордовського населення. Наприкінці XVIII ст. - на початку ХІХ ст. у монастирі жив монах-подвижник, канонізований Російською православною церквою як Преподобний Серафим Саровський.

У 1927 році монастир закрили, і до Великої Вітчизняної війни тут була колонія малолітніх злочинців, а після закінчення війни було створено Всесоюзний науково-дослідний інститут експериментальної фізики. Одним із засновників інституту був академік Андрій Дмитрович Сахаров. Тут створювали атомну та водневу зброю.

У центрі Сарова на березі річки Саровки розташований монастир, де у храмі Усіх Святих у 1993 р. відновлено богослужіння.

У місті є своєрідний склад населення. Тут найвища частка вчених, спеціалістів. У будівельній промисловості зайнято близько 8000 працюючих. Кожен десятий мешканець міста – будівельник. Тут збудовані унікальні науково-експериментальні та виробничі комплекси, житлові будинки. У місті є Будинок вчених, Театр драми, Палац культури, Будинок будівельника, музей «Сарівська пустель», музей при ВНДІФ, 20 шкіл. Навколо міста лісу Мордовського державного заповідника. Ліси приховували "атомград", а він "захищав" ліси, сприявши оголошення їх заповідником.

На одному з каналів розповідали про скорочення частки зайнятих у підприємницькому секторі наукового комплексу Росії. Я не знав ні про науковий комплекс, ні про його сектор, тому відчув себе дурним. Вирішив це виправити.

Поняття наукового комплексу

Отже, науковий комплекс - набір галузей економіки, мета яких створювати нові знання, технології та об'єднує три складові:

  • галузі, орієнтовані оборонну промисловість (60% працівників комплексу);
  • НДІ РАН, які займаються питаннями наукової теорії (10%);
  • ВНЗ країни, архіви, музеї, бібліотеки (30%).

Склад наукового комплексу

Ще за радянських часів стався поділ галузей знань на військову та цивільну системи. Якщо військовий науковий комплекс включає науково-технічні організації провідних вузів країни, то цивільний складається із секторів науки:

  • вузівського;
  • галузевого;
  • академічного;
  • заводського.

А після розпаду Союзу з'явився і підприємницький сектор.

Академічний сектор у своїй організаційній структурі має наукові організації Академії наук та галузеві академії. Найзначніше місце у цьому секторі належить Російської Академії наук та її відділенням.

Вузовський сектор науки об'єднує різнотипові організації, які зайняті науковими дослідженнями та розробками:

  • експериментальне господарство;
  • проектні організації;
  • ботанічні сади;
  • обсерваторії;
  • науково-дослідні кафедри, інститути;
  • науково-навчальні центри;
  • галузеві лабораторії;
  • навчально-дослідні господарства;
  • конструкторські та технологічні бюро при інститутах.

Галузевий сектор науки орієнтується переважно на прикладні дослідження, технологічні та дослідно-конструкторські розробки.

Заводський сектор науки у своїй структурі містить інженерно-технічні підрозділи виробничих об'єднань та промислових підприємств. Сектор об'єднує конструкторські бюро, науково-дослідні інститути, що знаходяться на самостійному балансі виробничих об'єднань та промислових підприємств.

Підприємницький сектор об'єднує центри прикладної науки, яким характерне недержавне фінансування, а приватне.


Тема уроку: Науковий комплекс

Тип уроку: комбінований

Цілі уроку : ознайомити зі складом та географією наукового комплексу Росії Показати значення наукового комплексу економіки Росії. Сформувати поняття технополісу. Розвивати вміння працювати із текстом, картою.

Обладнання: політико-адміністративна карта України, атлас 9 клас, підручник географії 9 клас.

Хід уроку

1. організаційний момент

2. цільова установка

3.перевірка домашнього завдання

Змістовий блок

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Міжгалузеві комплекси

Дати визначення поняття міжгалузеві комплекси

Міжгалузеві комплекси – це групи галузей, що у блоки, виконують загальну народногосподарську функцію

Назвіть міжгалузеві комплекси Росії та визначте господарські функції кожного комплексу за табл 14 с57

Учні перераховують МОК: науковий, військово-промисловий, машинобудівний, паливно-енергетичний, металургійний, хіміко-лісовий, агропромисловий, інфраструктурний

Перераховують господарські функції.

4. Вивчення нового матеріалу.

Змістовий блок

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Науковий комплекс

Ми живемо у час НТР, коли значення наукових знань різко зростає.

Скільки становило число зайнятих у науковому комплексі Росії у 1990 році?

У 1990 року близько 3,5 млн. чол., у тому числі безпосередньо науковим дослідженням займалося близько 1 млн вчених, чи близько 18% науковців світу.

Назвіть проблеми наукового комплексу

1.Скорочення кількості наукових організацій

2.слабке фінансування

3.скорочення чисельності працюючих у науці

4. «Виток умів» - виїзд вчених за кордон

Перерахуйте склад наукового комплексу

1.академічний сектор

2.сектор вузівської освіти

3.підприємницький сектор

4.галузевий сектор

5.заводський сектор

По таблице15 визначте зміна кількості організацій, які виконують дослідження та розробки з 1992 по 2007 рік.

Загальна кількість зменшилася. Особливо поменшало конструкторських бюро, проектних організацій

По таблиці16 визначте зміну персоналу, зайнятого дослідженнями та розробки з 1992 по 2007 рік

Чисельність вчених скоротилася майже вдвічі. У 2 рази скоротилася чисельність дослідників, 2,5 рази – техніків.

Яка географія російської науки?

Основна частина наукових установ та вчених сконцентрована у найбільших містах та міських агломераціях

Чому основна частина наукових установ та вчених сконцентрована у найбільших містах та міських агломераціях?

Перерахуйте найбільші центри науки та освіти Росії.

Це багато причин.

1. Історичний - спочатку установи науки у Росії створювалися у столичних містах

2. у найбільших містах зосереджені головні споживачі наукових розробок

3.для організації досліджень наукові установи встановлюють тісні зв'язки, кооперуються

Москва, Санкт-Петербург

Висновок: науковий комплекс Росії розміщується вкрай нерівномірно.

Технополіси

Значна частина галузевого та заводського секторів науки входить до складу технополісів. Що таке технополіс?

Основою технополісу є науковий центр, де народжуються нові ідеї. Ідеї ​​застосовуються на дослідному підприємстві, де йде розробка технології виробництва нового виробу. Потім технологія передається на велике промислове підприємство. У технополісах наука пов'язана з конкретним виробництвом, що дозволяє швидко впроваджувати в життя наукові здобутки (винаходи)

Висновок: технополіс - це поєднання науки (і оборонної) з наукомісткими підприємствами.

5.Закріплення

1.Назвіть сектори наукового комплексу?

2. Які сектори включають найбільшу кількість вчених? (Галузевий та заводський)

3.Как змінилася чисельність вчених у період розбудови економіки?

4.Назвіть наукомісткі галузі промисловості? (машинобудування, хімічна, кольорова)

5. Що таке технополіс?

Домашнє завдання: параграф 16, питання стор 93.