Психолого-педагогічний семінар для педагогів «комфортність навчання

Психологічний семінар-практикум для педагогів

«Школа очима учнів і вчителів».

Організація семінару:   педагогічний колектив, розділений на три групи по 13 осіб у кожній.

Тривалість - 90 хвилин.

Провідна заняття: педагог-психолог Дьоміна С.А.

Мета заняття:поіскнаіболее ефективних шляхів взаємодії учасників освітнього процесу.

завдання:

1. Створення педагогічному колективі атмосфери взаєморозуміння і доброзичливості.

2. Отримання уявлення про ставлення учнів і педагогів до школи.

3. Визначення основних факторів, що впливають на формування позитивного і негативного ставлення до школи учасників освітнього процесу.

4. Актуалізація особистого досвіду педагогів, пов'язаного зі створенням моделі «Школи без невдах».

5. Створення умов для рефлексії і самоаналізу взаємин педагогів з учнями.

Необхідні матеріали та обладнання:

· олівці кольорові, фломастери, ножиці, кольоровий папір, листи ватману;

· презентація;

· дитячі малюнки;

· анкети учнів і педагогів;

· магнітофон.

хід заняття

Виховання дітей - ризикована справа, в разі успіху, останнім придбано ціною великих труднощів і турботи, а в разі ж невдачі - горе, не порівнянне ні з яким іншим.

Народна мудрість.

ведучий:  Добрий день, шановні колеги! Сьогодні ми продовжимо наші психологічні заняття. Давайте почнемо заняття як зазвичай з вітання.

1. Вправа «Привітання по колу».

Ведучий: Я пропоную всім встати в велике коло і привітатися один з одним, адже вітаючись, ми бажаємо людині здоров'я, даруємо часточку серця, тепла і душі.

Різні народи придумали свої особливі способи вітання. Давайте спробуємо привітатися так, як це роблять в інших країнах. В Індії є звичай при зустрічі прикладати долоні до серця. Стародавні китайці запитували: «Їли ви сьогодні рис?». Араби схрещують руки на грудях. Китайці кланяються з витягнутими уздовж тіла руками. Таджики складають обидві руки трохи нижче грудей і, трохи нахилившись, підходять до яке вітає людині, при цьому вимовляють: «Ассоль алейкум». Потім простягають обидві руки назустріч один одному. Деякі племена Нової Зеландії вітаються, торкаючись один до одного носами. Жителі Ізраїлю кажуть: «Мир Вам!» (Додаток 1).

Мир Вам, шановні колеги! Починаємо нашу роботу. Сподіваюся, що наша зустріч буде проходити в теплій і дружній обстановці і виявиться корисною і приємною для всіх нас!

2. Вступ. Актуальність обраної теми.

ведучий:  Ось уже багато десятиліть і навіть століть ведуться суперечки про те, якою має бути наша школа. Ми, дорослі, кидаємося з крайності в крайність: то збільшуємо обсяг інформації і ускладнюємо навчальні програми, то раптом знижуємо або збільшуємо навантаження на дітей. Те вчимо з шести років, то знову семи. Звичайно, ми намагаємося допомогти нашим дітям засвоїти навчальний курс, отримати професію, діємо в ім'я світлого майбутнього наших дітей. Але іноді забуваємо запитати у них сьогодні, як їм живеться з нами, в нашому дорослому світі. А жаль! Давайте подумаємо, спробуємо дізнатися думку дітей про це. Можливо, це допоможе нам діяти більш ефективно і цілеспрямовано в нашій педагогічній діяльності. (Висловлювання вчителів).

3. Ознайомлення учасників заняття з результатами діагностичного дослідження задоволеності учасників освітнього процесу його різними сторонами.

Процес дослідження проводився в трьох вікових групах: початкова школа, Середня ланка і педагогічний колектив. (Додаток 2).

Діагностичний інструментарій:

1. Методика вивчення мотивації навчання учнів початкової школи.

2. Методика вивчення мотивації навчання учнів середньої ланки.

3. Методика вивчення ставлення педагога до різних сторін освітнього процесу. (Додаток 3), (Додаток 4), (Додаток5 ).

4. Робота в групах. Створення моделі «Школи без невдах».

ведучий:  Аналізуючи результати дитячих робіт, анкетування педагогів, ми простежили динаміку ставлення до школи. А що ж необхідно зробити, щоб наші діти і ми ходили в школу з радістю? Давайте спробуємо створити проект-модель ідеальної школи.

ведучий:  Шановні колеги, який ви бачите ідеальну школу?

Ідеальна школа - це комфортний стан і дитини і вчителя. Ми себе відчуваємо так тоді, коли задоволені собою, своєю роботою, навчанням, відчуваємо себе успішними людьми. Ми досягаємо успіху, ми щасливі. Тому наша школа - це школа, де всі вірять в себе, досягають успіху - «Школа без невдах».

У кожну групу лунають малюнки дітей на тему «Моя школа», «За що я люблю свою школу», «Успішний учень». Завдання вчителів створити колаж школи, використовуючи роботи дітей, свою фантазію, роздатковий матеріал. Звучить музичний супровід.

підсумок:

Створення загальної моделі «Школи без невдах». (Додаток6 ).

А зараз, давайте влаштуємо паузу, я пропоную вам трохи розслабитися і зняти напругу, виконавши вправу «Сніговик».

5. Вправа «Сніговик».

ведучий:  Давайте встанемо і перетворимося в сніговика - «замерзнемо». Пропонується «замерзнути» так сильно, як це тільки можливо. Психолог доторкається до деяких учасників, перевіряючи, наскільки твердими стали м'язи рук. Потім повідомляється, що виглянуло сонце, і наш сніговик розтанув. Перевіряється ступінь «відтавання»: рука учасника, піднята вгору провідним, вільно падає без жодної напруги. Учасникам пропонується повторити вправу один з одним.

Ведучий: Зверніть увагу на те, як приємно бути талим снеговиком, запам'ятайте ці відчуття розслаблення, спокою і вдавайтеся до цього досвіду в напружених ситуаціях.

6. Обговорення основних механізмів міжособистісних взаємин учасників освітнього процесу.

ведучий:  Шановні колеги, для побудови нашої школи успішних людей, ми повинні вибрати основні механізми взаємовідносин з нашими учнями. Давайте виберемо з тих, з якими я вас зараз познайомлю.

1. «Бумеранг»: людина симпатизує і прив'язується до тих, хто позитивно оцінює його вчинки, дії. Він лежить в основі довіри і симпатії учня до педагога.

2. «Співзвуччя»: емоційне зближення людей починається, коли їх думки, вчинки, переконання, оцінки близькі, співзвучні.

3. «Співпереживання»: емоційний відгук на стан оточуючих людей, заснований на емпатії. Можна поставити себе на місце дитини і оцінити ситуацію з його точки зору.

4. «Еталон»: людина оцінює іншого через призму власних ідеалів.

5. «Дефіцит»: в конкретну людину найбільше цінуються ті якості, які у інших розвинені в найменшій мірі.

6. «Емоційне відлуння»: сприйняття навколишнього світу залежить від настрою, від емоційного настрою.

7. «Сприяння»: міжособистісні відносини поліпшуються, якщо одна людина сприяє просуванню іншого, допомагає іншим (відбувається згуртування групи).

8. «Впорядкування»: чіткі вимоги дозволяють виконати діяльність без особливої ​​напруги і дозволяють домогтися успіху.

9. «Пізнавальний інтерес»: міжособистісні відносини характеризуються тим, наскільки людина стає цікавий для іншого (задовольняється потреба в новизні інформації).

10. «Краса»: задовольняються естетичні потреби (хто привабливий їм фізично).

11. «Внесок»: людина віддає власні сили іншим, не вимагаючи натомість.

12. «Адаптація»: особистість до всього звикає (можна викликати спочатку подив, але потім все звикають).

13. «Перенесення»: людина ставиться до іншого, грунтуючись на його схожості з раніше вже знайомим (нагадує когось приємного ілінаоборот).

ведучий:  Над обраними нами механізмами я пропоную ретельно попрацювати кожному самостійно.

7. Вправа «Залиш за дверима труднощі».

мета:  Ознайомлення учасників заняття з однією з технік саморегуляції, яка в подальшому допоможе їм швидко налаштуватися на робочий лад.

ведучий:  Від стану, емоцій і робочого настрою вчителя багато в чому залежить успіх проведення уроку. Для того щоб навчитися забувати про свої проблеми на час уроку, можна використовувати різні техніки. Проведемо одну з них. Дана вправа - це легкий самогіпноз. Перед його початком слід придумати якусь словесну форму-заклинання, яка допоможе налаштувати на робочий лад.

Основні правила складання заклинань:

· використовувати тільки позитив, тобто намагатися уникати частки «ні»;

· заклинання повинно бути коротким і чітким (бажано від трьох до дванадцяти слів).

Приклади заклинань:

· «Залиш всі проблеми за дверима, увійди в аудиторію з бажанням працювати».

· «Забудь проблеми дня. Будь тут і зараз ».

· «Впевненість. Професіоналізм. Спокій ».

· «Я налаштований на роботу».

· «Тут, у цих дверей, я залишаю все, що заважає мені працювати. Заходь ».

· «Я залишаю труднощі при вході. Глибокий вдих ... і я готовий до роботи ».

Коли підготовчий етап закінчиться, учасники заняття виходять за двері. Кожен з них по черзі постає перед зачиненими дверима, закриває очі і повторює про себе своє «заклинання», після чого відкриває очі і заходить в аудиторію. Коли всі учасники виявляться в аудиторії, ведучий проводить обговорення.

В якості домашнього завдання кожному пропонується поліпшити його власне заклинання і випробувати його ще раз перед початком уроку.

8. Вправа «Білль про права особистості».

мета:  Узагальнення отриманого матеріалу.

Ведучий зачитує «Білль про права» (використовується наочність презентації). Права перемішані. Учасникам необхідно розділити затвердження на групи: 1 група-затвердження «на що мають право дорослі і діти», 2 група - затвердження «не зобов'язані робити дорослі і діти». Читання по пунктам в колі кожної групи.

Ви маєте право:

· іноді ставити себе на перше місце;

· просити про допомогу і емоційну підтримку;

· протестувати проти несправедливості;

· на власну думку;

· говорити «ні»;

· робити помилки;

· побути на самоті;

· мати власні почуття;

· змінювати свої рішення.

Ви ніколи не зобов'язані:

· бути бездоганним на всі 100%;

· слідувати за натовпом;

· вибачатися за те, що були самі собою;

· миритися з неприємною ситуацією;

· зберігати відносини, що стали образливими;

· виконувати нерозумні вимоги;

· віддавати те, що не хочеться віддавати;

· нести на собі тягар чийогось неправильної поведінки;

· відчувати себе винуватим за свої бажання.

ведучий:  Пропоную зберегти етіправіла в нашій «школі без невдах».

Рефлексія заняття.

Вправа «Подарунок».

мета:  Встановлення зворотного зв'язку учасників групи, атмосфери взаєморозуміння і доброзичливості.

ведучий:  Шановні колеги, ось і підійшло до завершення наше заняття. Мені було дуже приємно з вами працювати. Я пропоную зараз передати один одному частинку тепла і радості наших зустрічей. У мене є цветик - семицветик. Ми будемо його передавати один одному і говорити хороше добре побажання.

ведучий:  Мені б дуже хотілося отримати зворотній зв'язок від вас, шановні колеги, тому я принесла з собою ромашку. Напишіть мені, будь ласка, йдучи зі служби, свої враження іпожеланія на пелюстках цієї ромашки. (Додаток 7).

Дякую за увагу і роботу!

(Додаток 2)

Кого повинна готувати школа?

Школа повинна готувати

учні

7 класу

учні

8 класу

вчителі

Людей здатних приймати самостійні рішення.

Культурних, освічених людей.

Кваліфікованих фахівців.

Людей, які відчувають прекрасне.

Критично мислячих людей.

Дисципліновані працівників.

Романтиків і ентузіастів.

Зведена підсумкова таблиця результатів
«Задоволеність учасників освітнього процесу його різними сторонами».

Загальний індекс задоволеності

Учасники освітнього процесу, залучені до опитування

3 клас

4 клас

7 клас

8 клас

педагогічний колектив

1 сторона освітнього процесу:

організаційно-діяльнісна ОІУ%

2 сторона освітнього процесу: соціально-психологічна ОІУ%

Психологічний семінар «психорегуляція педагогічної діяльності вчителів».

Останнім часом у сфері освіти відбуваються значні зміни. Педагог - центральна фігура навчально-виховного процесу. Як писав К.Д. Ушинський, «вплив особистості вихователя ... не можна замінити не підручник, ні моральними тенденціями, ні системою покарань і заохочень». Саме від педагога залежить ефективність процесу навчання, бажання або небажання дітей займатися даним напрямком.

Актуальність дослідження педагогічної діяльності вчителя

визначається тим, що на сучасному етапі суспільно-історичного

розвитку велика потреба в творчих, нестандартно мислячих людей.

Виховати таких людей можуть вчителі, педагогічну діяльність яких можна назвати творчою. Якщо вчитель володіє високими творчими можливостями, то і здібні учні домагаються блискучих успіхів.

У вчителя, творчий потенціал якого менше істотний, більш

здібні учні не можуть в повній мірі проявити свої творчі

здібності.

Професія вчителя належить до тих типів професій, які,

виникнувши в давнину, зберігають протягом століть і свою назву, і

свою соціальну функцію. Учитель - це не тільки той, хто викладає і

виховує, але головне - це той, хто вчить мислити, відчувати, розуміти.

Діяльність учителя пов'язана з постійним рішенням педагогічних завдань в мінливих обставинах. Педагогом в процесі вирішення завдань виробляються і втілюються в життя нестандартні педагогічні рішення, оптимальні для даної ситуації. Тому діяльність педагога повинна бути завжди творчої.

Педагог - це, як правило, захоплений, натхненний чоловік з безліччю творчих ідей. Однак в процесі своєї професійної діяльності педагоги відчувають психічні перевантаження, стреси, труднощі у встановленні міжособистісних відносин. Все це сприяє зниженню емоційного фону, зниження псіхоенергетікі, зниження самооцінки. Тому проблема психологічного благополуччя педагога є однією з актуальних проблем освіти.

Однією з форм ефективної допомоги педагогам виступають психо-корекційні методи, що сприяють розвитку внутрішніх засобів  саморозвитку і самовідновлення.

Стан людини багато в чому залежить від навколишнього його кольорової палітри, від характеру навколишнього музики, від способів вираження емоційного стану, від творів мистецтва, які оточують людину. Вибір того чи іншого кольору, твори мистецтва, музичного твору відображає емоційний стан людини, стан його здоров'я. Використання кольору, музики, танцю, творів мистецтва як засоби профілактики і корекції проводиться в різних країнах  протягом досить тривалого часу і показало високу ефективність.

Всі ми люди різні, інформацію кожен приймає по-різному. Я б хотіла наочно показати вам як це працює.

"Зіпсований телефон"

Потім можна зіграти гру «Зіпсований телефон». У неї грають трохи більше 10- 12 чоловік. Якщо в групі більше учасників, то можна залучити їх всіх або частину залишити спостерігачами. Всі беруть участь в виходять за двері.

Інструкція. Інструкція для тих, хто за дверима: «Зараз ви будите передавати один одному інформацію. Ви будете по черзі входити в кімнату, вислуховувати текст і передавати його наступному. Першому скажу я, він скаже другому, другий третьому і т. Д. Ваше завдання дати інформацію наступного якомога ближче до тексту, сказати слово в слово, нічого не плутаючи, не спотворюючи і не додаючи. Можна робити все, що завгодно, але записувати не можна. Зрозуміло?

Інструкція для тих, хто залишився в кімнаті: «Зараз сюди входитимуть по одному учасники гри, першому я повідомлю текст, якій передасть другому, другий - третьому і так далі. Ваше завдання - фіксувати, хто і як точно буде передавати текст (можна розділити учасників між спостерігачами, кому за ким спостерігати) ».

«Іван Петрович».

«Іван Петрович чекав вас і не дочекався. Дуже засмутився і просив передати, що він зараз в головній будівлі вирішує питання щодо обладнання, до речі, можливо, японського. Повинен повернутися до обіду, але якщо його не буде до 15-ї години, то нараду потрібно починати без нього. А найголовніше, оголосіть, що всім керівникам середньої ланки необхідно пройти тестування в 20-й кімнаті в головній будівлі, в будь-який зручний час, але до 20 лютого ».

Аналіз гри.

Перше питання, яке тренер задає «Коли ви передавали інформацію, ви говорили, щоб сказати або щоб вас почули?»

Звичайно, більшість скажуть, що вони говорили, щоб сказати, і не намагалися допомогти партнеру зрозуміти і запам'ятати текст. Звідси можна зробити перший висновок: коли ви говорите, необхідно весь час звертати увагу на співрозмовника: чує - не чує, розуміє - не розуміє. І по виразу обличчя, і по здивованим очам завжди видно, що людина не розуміє, і тоді зупинитися і щось уточнити, пояснити, задати питання.

Друге питання тренера: «Хто пам'ятає інструкцію, яку отримали учасники гри за дверима?» Спільними зусиллями інструкція може бути відтворена. А далі можна задати таке питання: «А що значить робити можна все що завгодно, записувати не можна. Зрозуміло? »Всі чули цю фразу, але більшість не звернули на неї уваги механічно відповіли:« Зрозуміло », а решта зрозуміли якось по-своєму. А в дійсності можна було перепитувати, задавати питання, попросити повторити ще раз і т. Д. Висновок: задавати питання: «Зрозуміло?» Годі було, на нього у всіх стандартна відповідь: «Зрозуміло», а розуміння при цьому може не бути взагалі .

Далі аналізуємо, хто і що втратив з інформації і чому. В ході аналізу можна сказати, що, наприклад, текст про Марфуша спе¬ціально написаний для цієї гри і в ньому багато невідповідностей, кото ¬ риє ще більше плутають учасників.

Вправа «Намалюй свій характер».

Намалюємо свій характер.

Заповніть 8 запропонованих квадратів, доповнивши зображення на свій розсуд.

1. У першому квадраті ви зобразили своє дійсне ставлення до себе і уявлення про себе. Якщо ви намалювали усміхнену або смішну пику, фігурку, то це свідчить про хороше почуття гумору, дипломатичності і миролюбної натурі. Гротескна карикатура - ознака нелагідності, замкнутості. Сонце означає, що ви часто берете на себе роль лідера. Квітка - знак жіночності, ви приділяєте багато уваги своїй зовнішності і свого оточення. Око означає, що ви володієте гордим і підозрілим характером, прагнете керувати формуванням своїх взаємин з людьми і свідомо будуєте своє життя.

2. Другий квадрат. Ставлення до дому. Якщо ви зобразили щось виходить за межі зовнішнього прямокутника, то ви маєте неспокійний характер, домосідкою вас не назвеш. І навпаки, якщо внутрішній квадрат перетворився в самотній будиночок або символ житла - ознака того що ви сумуєте по домашньому тепла. Якщо малюнок розташуванні у внутрішньому квадраті і поза ним, то в такому випадку ваші інтереси в правильній пропорції діляться між будинком і навколишнім світом.

3. Наскільки ви цілеспрямована людина. Якщо вийшла стріла, що летить в ціль (тобто в мішень) - то у вас розвитку честолюбство, і ви здатні наполегливо працювати для досягнення своєї мети. Якщо ж ви доповнили малюнок іншими лініями або стрілами, то ви честолюбні, але не впевнені у своїй меті. Якщо ви намалювали щось зовсім інше, не схоже на стріли і мішені, в такому випадку, можливо, ви некерований, бунтівний людина.

4. Ставлення з оточуючими. Найчастіше в цьому квадраті поміщають безліч фігурок або малюнків. Багато малюнків означає безліч друзів. Якщо провели всього одну лінію, то ви, швидше за все, потайний, стриманий, замкнута людина. Якщо зобразили цегла, то схильні до меланхолії і капризам.

5 Ваша комунікабельність. Якщо ви підкоряється малюнку, це означає, що володієте рідкісною здатністю швидко і легко викликати прихильність до себе чужих людей. Якщо не приймаєте малюнок і, наприклад, у вас вийшов незграбний геометричний візерунок, то ви вибивається із загальної компанії; в ваших відносинах з суспільством переважає прагнення до влади, володіння, диктату; ви дуже ревниві.

6 Ваша впевненість, ставлення до минулого, сьогодення, майбутнього. Якщо ви намалювали щось над розташованої посередині хвилястою лінією, то відчуваєте себе впевнено, безпечно. Якщо навпаки, то мало вірите в свої сили. Зобразивши потопаючий або потопаючий предмет, ви показали, що вас турбує ваше майбутнє. Якщо намалювали ланцюжок або будь - якої лінійний орнамент, то ви, без сумніву, здатні наполегливо працювати, дуже свідомі і зрідка допускаєте помилки.

7 Ваше ставлення до праці, дисципліни. Якщо ви підкорилися малюнку, доповнивши його геометричними фігурами так, що вийшов симетричний візерунок, то ви дисципліновані і вмієте організовано працювати в колективі. Якщо заштрихованими чорний квадрат, і у вас вийшла картинка з кривими лініями, несиметрична і не схожа на тривіальне геометричну побудову, то це говорить про те, що ви не схильні визнавати авторитети, вперті й наполегливі.

8 Сильні і слабкі сторони характеру. Ви просто замкнули кола, значить, постійно маєте потребу в захисті і підтримці, вважаєте за краще не вирішувати нічого самі. До того ж на вас могутній вплив надають уявлення щеплені в дитинстві. Якщо не замкнули кола - ви незалежна людина, що має в житті певні цілі. Якщо вийшло людське вухо, то у вас потайний характер. Якщо малюнок навів на вас думка про ручку чашки, то ви маєте сильним батьківським або материнським почуттям.

Тест Піддаються ви стресу

Щоб визначити, чи загрожує Вам синдром «професійного вигорання» заповнимо експрес-анкету «Емоційного вигорання»

Модифікована методика діагностики рівня емоційного вигорання В.В. Бойко

Інструкція: прочитавши судження, відповідайте «так» або «ні». Візьміть до уваги, що якщо у формулюваннях тесту йдеться про партнерах, то маються на увазі люди, з якими ви працюєте.

да

немає

Організаційні недоліки на роботі постійно змушують нервувати, переживати, напружуватися.

Я помилився у виборі професії (займаю не своє місце).

Мене турбує те, що я став гірше працювати (менш продуктивно, якісно, ​​повільніше).

Коли я приходжу з роботи додому, то деякий час (години дві-три) мені хочеться побути наодинці з собою, ні з ким не спілкуючись.

Моя робота притупляє емоції.

Буває, я довго засинаю і погано сплю через переживання, пов'язаних з роботою.

Я б змінив місце роботи, якби трапилася така нагода.

Іноді саме повсякденне спілкування на роботі викликає роздратування.

При згадці про деяких колег по роботі або партнерів у мене псується настрій.

Конфлікти або розбіжності з колегами забирають багато сил і емоцій.

Обстановка на роботі мені здається дуже складною і напруженою.

У мене часто виникають тривожні передчуття, пов'язані з роботою: щось має статися, як би не допустити помилки, чи зможу зробити все.

Я дуже переживаю за свою роботу.

При думці про роботу мені зазвичай стає не по собі: починає колоти в області серця, підвищується тиск, з'являється головний біль.

У мене хороші (цілком задовільні) відносини з

безпосереднім керівником.

Останнім часом мене переслідують: невдачі на роботі.

Втома від роботи призводить до того, що я намагаюся скоротити спілкування з друзями і знайомими.

На роботі я відчуваю постійні фізичні або психологічні

навантаження.

Я часто працюю через силу.

Зазвичай я кваплю час: скоріше б робочий день закінчився.

Підрахуйте кількість позитивних відповідей і визначте рівень емоційного вигорання (кожну позитивну відповідь - 1 бал).

Рівні: від 6 до 0 балів - низький рівень емоційного вигорання, синдром вигоряння Вам не загрожує.

від 13 до 7 балів - середній рівень емоційного вигорання, вам необхідно взяти відпустку, відключитися від робочих справ, або змінити роботу, або краще, змінити стиль життя.

від 20 до 14 балів - високий рівень емо¬ціонального вигоряння, становище дуже серйозне, але, можливо, в вас ще жевріє вогник, потрібно, щоб він не згас.

А щоб дійсно цей вогник не згас, пропоную вам деякі прийоми зняття психоемоційного вигорання.

Лікувальні та профілактичні заходи багато в чому схожі, але при профілактиці РЕВ ще можна обійтися без медикаментозної корекції стану. Так які ж заходи профілактики необхідні? Перш за все, навчання методам м'язової і психічної релаксації. До перших відносяться: періодична «ревізія» м'язового корсету, усунення «затискачів», які можуть стати хронічними. Вони є тілесним проявом емоційних блоків! І вміння розслаблятися запобігає виникненню м'язових затискачів, сприяє підвищенню стресостійкості. Одне із вправ:

Прийміть зручну позу сидячи або лежачи. Визначте для себе незручність або стрес, яке ви хочете усунути. Ця емоція обов'язково має в тілі свою локалізацію! Наприклад, вас дратує поведінка дитини або колеги. Постарайтеся визначити цю область, де базується роздратування. Вона може бути де завгодно - в ногах, в тулуб, в будь-якій ділянці тіла. Постарайтеся описати форму і розмір цієї області, її колір, твердість або м'якість, будь-які інші якості. після докладного опису  (Для себе), почніть подумки посилати енергію в проблемну область тіла. Ви повинні представити цей згусток енергії у вигляді, скажімо, золотистого кулі, світіння і тепло якого «випаровує», розчиняє, знищує (як кому зручніше) проблему в даній області тіла. Слідкуйте за тим, як змінюється в вашому тілі те, що заважає вам жити. Може змінюватися форма, колір, розмір, місцезнаходження та інші характеристики. Поступово ви усунете цю негативну енергію і проблему. І відчуєте значне полегшення!

Ще одна вправа - «підйом неба» - часто використовується в різних східних практиках, в тому числі і в єдиноборствах: Встаньте прямо. Розслабте всі м'язи. Ноги разом. Руки опустіть вниз. Поверніть долоні всередину так, щоб вони дивилися в землю і були під прямим кутом до передпліччя. Пальці спрямовані один до одного. Підніміть руки вперед і вгору. Долоні спрямовані до неба. Виконуючи рух, плавно вдихніть через ніс. Підніміть голову вгору і дивіться на свої долоні. Тягніться вгору, але не відривайте п'яти від землі. Затримайте дихання на кілька секунд і відчуєте потік енергії, що йде від ваших долонь вниз вздовж тіла. Потім, через сторони опустіть руки вниз, плавно видихаючи ротом. Опускаючи руки, дивіться вперед. Виконуйте цю вправу десять разів щоранку (або протягом дня, коли вам захочеться). Регулярне виконання тільки цієї вправи протягом двох - трьох місяців дасть вельми відчутні результати! І тоді ви зрозумієте, чому «підйом неба» - одне з кращих вправ!

Тепер про релаксації. Для віруючих кращої релаксацією і медитацією є молитва! Ну а для інших пропоную такі нехитрі, але дієві прийоми:

Сядьте зручно. Закрийте очі. Зробіть кілька глибоких вдихів - видихів. Тепер дихайте, як звикли ( «автоматичне дихання»). І просто спостерігаєте за тим, як повітря входить у ваші легені через ніс і виходить через рот. Через деякий час, ви відчуєте, що напруга і настирливі тривожні думки зникли! Даний метод, як ви вже зрозуміли, дуже простий і ефективний! (Зрозуміло, можна виконувати цю вправу і лежачи).

Сядьте зручно. Виберете на стіні проти вас, на рівні ваших очей два об'єкти на відстані 1,5 - 2 метри один від одного. Це можуть бути малюнки шпалер, різні плями. Краще звичайно вирізати кружки або квадрати з паперу або картону та розмалювати їх різними кольорами. І прикріпити на вказаній відстані. Зафіксуйте погляд на кілька секунд спочатку на одному об'єкті, потім кілька секунд на іншому. І так продовжувати кілька хвилин. Результат - голова буде «порожній». Всі негативні думки зникнуть!

притча

На початку уроку професор підняв склянку з невеликою кількістю води. Він тримав цей стакан, поки всі студенти не звернули на нього увагу, а потім запитав: "Скільки, на вашу думку, важить ця склянка?"

- "50 грам!", "100 грам!", "125 грам!" - припускали студенти.

Я і сам не знаю, - продовжив професор, - щоб дізнатися це, потрібно його зважити. Але питання в іншому: що буде, якщо я потримаю так стакан протягом декількох хвилин?

Нічого, - відповіли студенти.

Добре. А що буде, якщо я потримаю цю склянку протягом години? - знову запитав професор.

У вас заболить рука, - відповів один із студентів.

Так. А що буде, якщо я, таким чином, протримається стакан цілий день?

Ваша рука окам'яніє, ви відчуєте сильне напруження в м'язах, і вам навіть може паралізувати руку, і доведеться відправити в вас лікарню, - сказав один студент.

Дуже добре, - незворушно вів далі професор, - однак змінився вага склянки протягом цього часу?

Ні, - була відповідь. - Тоді звідки з'явився біль у плечі і напруга в м'язах?

Студенти були здивовані і збентежені.

Що мені потрібно зробити, щоб позбутися від болю? - Запитав професор.

Опустити склянку, - була відповідь з аудиторії.

Ось, - вигукнув професор, - точно так само відбувається і з життєвими проблемами і невдачами.

Будете тримати їх в голові кілька хвилин - це нормально. Будете думати про них багато часу, почнете відчувати біль. А якщо буде продовжувати думати про це довгий, тривалий час, то це почне паралізувати вас, т. Е. Ви не зможете нічим іншим займатися. Важливо обміркувати ситуацію і зробити висновки, але ще важливіше відпустити ці проблеми від себе в кінці кожного дня, перед тим як ви йдете спати. І таким чином, ви без напруги щоранку зможете прокидатися свіжими бадьорими і готовими впоратися з новими життєвими ситуаціями. Опустіть стакан!

  Ольга Майструк
  Цикл семінарів-практикумів для педагогів на тему «Спілкування педагогів з дітьми»

семінар- практикум« Спілкування педагогів з дітьми»

мета: Розвиток комунікативної компетентності педагогів в спілкуванні з дітьми.

завдання:

1. Допомогти педагогам  оцінити власні досягнення і визначити рівень проблем у спілкуванні з оточуючими.

2. Продовжувати удосконалювати вміння виявляти педагогічний  такт в різних умовах роботи в дитячому садку.

3. Збагачувати психологічну культуру педагогів  в процесі використання вербальних і невербальних засобів спілкування.

4. Формувати здатність педагога  адекватно сприймати себе і оточуючих.

структура семінару - практикуму:

наш семінар триває. Тема зустріч: « Спілкування педагогів з дітьми» . Ми вже з вами знаємо, що спілкування передбачає не просто обговорення якихось проблем з оточуючими, а процес прийняття хвилюючих співрозмовника питань як своїх власних, уміння відчувати настрій іншої людини, вміння виявляти тактовність і, безоціночно, з позиції партнера, сприймати оточуючих дорослих і дітей. Звичайно, всі ми різні за характером, темпераментом, ставленням до життя, але навіть в цьому випадку існує щось, що об'єднує нас в єдине ціле. Але про це пізніше, а зараз я пропоную вам виконати наступну вправу ( «Серветки»): Перед вами на столі лежать абсолютно однакові паперові серветки. Візьміть одну серветку і строго виконуйте мої інструкції:

Розгорніть серветку;

Відірвіть правий куточок;

Поверніть серветку навпіл;

Відірвіть правий куточок;

Поверніть серветку навпіл;

Відірвіть правий куточок;

Поверніть серветку;

Розгорніть серветку.

Подивіться, що вийшло. Всі серветки різні, хоча ви все виконували одну і ту ж інструкцію. Чому ж так вийшло? Тому що ми з вами різні. Кожен з нас по-своєму сприймає одну і ту ж інформацію, по-різному виконує одні й ті ж дії. У цьому є і «Плюс»  і «Мінус». «Мінус»  в тому, що в поводженні з нами потрібні різні методи і прийоми, а «Плюс»  - було б зовсім нецікаво жити, якби ми думали і робили однаково.

І якщо все це необхідно враховувати в процесі спілкування дорослих, То, що ж є головним в ході взаємодії з дітьми, Головним саме для педагогів? Я думаю, що після закінчення нашої зустрічі ми зуміємо дати відповідь на це питання.

Отже, першим кроком до відповіді буде вправа - вітання.

1. Вправа «Привітання один одного» (мета: Підвищення емоційного фону, вітання один одного).

Пропоную вам стати в коло і привітати один одного словом "Доброго дня!"  з 10 відтінками: Страху, задоволення, дисциплінованості, подиву, докору, радості, невдоволення, гідності, іронії, байдужості.

(Виконання)

2. Байка «Чим займаються люди».

Пропоную вам послухати одну байку: «На будівництві працювали три людини. Займалися вони одним і тим же, але коли їх запитали, що вони роблять, відповіді виявилися різними. Один сказав: «Я кладу цеглу». інший: «Я заробляю на життя». А третій відповів: «Я будую храм»».

- Питання до вас: Яка ж мораль цієї байки?

(відповіді педагогів)

(Мораль: Кожен вирішує сам, «Де робити талію», Як говорив один кравець)

Який же можна зробити висновок? Здавалося б, люди займаються одним і тим же, а відповідають по-різному. Чи замислювалися ви, чому так відбувається? Чому на роботі, будучи «Білими і пухнастими», Вдома ми перетворюємося в тиранів? Все це залежить від особливостей нашої психіки. Тільки та людина, яка добре знає себе і любить таким, яким він є, може будувати гармонійні відносини з оточуючими людьми. Послухайте, як писав про це в 19 столітті одні чудовий поет (Пушкін А. С.):

Кого ж любити? Кому ж вірити?

Хто не змінить нам один?

Хто все справи, всі промови міряє

Послужливо на наш аршин?

Хто наклепу про нас не сіє?

Хто нас дбайливо плекає?

Кому порок наш не біда?

Хто не змінить ніколи?

Примари суєтний шукач,

Праць марно не гублячи,

Любіть самого себе,

Високоповажний мій читач!

предмет гідний: нічого

Люб'язний вірно немає його.

Кожен вирішує сам, яку лінію поведінки обрати, який спосіб спілкування віддати перевагу. Ми говоримо про дітей. І тут важливо розуміти, що відносини дитини з вихователем грають більш сильну роль у формуванні його особистості, ніж відносини в родині, так як дитина більшу частину часу проводить в ДОУ. Саме в процесі взаємодії з педагогами  діти набувають уявлення про взаємини людей, социализируются.

3. Діагностика (тест «Перевірте, який Ви педагог»   - модифікація Р. Р. Калініної)

А зараз, за ​​допомогою тесту пропоную вам визначити, чи є труднощі у вашій роботі, і з чим вони пов'язані.

Інструкція: Дайте, будь ласка, на наведені нижче питання «Так»  або «Немає».

1. Чи охоче ви беретеся за підготовку заняття за новою темою, яка не має типовий розробки?

2. Чи легко вам відмовитися від тих прийомів впливу на дітей, які ви успішно застосовували раніше?

3. Чи швидко ви перестали з жалем згадувати про минулі шкільних і студентських роках навчання, ставши педагогом?

4. Рішуче ви відмовляєтеся від стандартного поведінки в різних життєвих ситуаціях?

5. Чи вмієте ви дати безпомилкову характеристику своїм вихованцям, розділивши їх на сильних, середніх і слабких за розумовими здібностями і моральними якостями?

6. Чи здатні ви відмовитися від особистих симпатій і антипатій, працюючи з дітьми?

7. Чи вважаєте ви, що універсального стилю роботи не існує і на різних етапах роботи, в різних ситуаціях треба вміти застосовувати різні стилі?

8. Чи легше вам уникнути конфлікту з дітьми, Ніж з адміністрацією дошкільного навчального закладу (ДНЗ?

9. Чи хочеться вам рішуче відмовитися від стереотипів виховання і навчання, рекомендованих у ВНЗ і культивованих вашим ДОУ?

10. Чи часто виявляється вірним ваше перше інтуїтивне враження про якості вихованця?

11. Чи часто ви пояснюєте невдачі в роботі не об'єктивними причинами, а своїми власними недоробками?

12. Ви відчуваєте брак часу для ефективної роботи?

13. Чи вважаєте ви, що і без вашої присутності і постійно го контролю діти вашої групи будуть адекватно себе вести?

14. Чи заохочуєте і караєте ви різних дітей по-різному за однакові вчинки?

(Виконання)

А тепер разом опрацюємо результати: В таблиці на дошці наведені бали, які присвоюються в залежності від відповіді на кожне питання. Підсумуйте кількість набраних вами балів.

№ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

«Так» 1 0 0 0 2 1 1 0 1 1 0 0 0 1

«Немає» 0 1 1 2 0 0 0 2 0 0 2 1 2 0

(Виконання)

Зараз я прочитаю характеристику кожної групи по балам:

0 - 5 балів. Ви - дуже слабкий педагог. Вам важко контактувати з дітьми. Необхідно серйозно працювати над собою і опановувати методикою виховання і навчання.

6 - 10 балів. У вас багато прогалин в підготовці до роботи з дитячим колективом. Найчастіше консультуйтеся з колегами, з досвідченими педагогами. регулярно вивчайте педагогічну  і психологічну літературу.

11 - 15 балів. Ви - хороший, що знає педагог. Однак подумайте, не прагнете ви до ідеального результату. Надавайте дітям більше свободи, дивіться на них як на своїх помічників, не забуваючи при цьому контролювати виконання доручень.

16 - 20 балів. Ви - грамотний досвідчений педагог. Ви уникаєте шаблону в роботі. Виконуєте свої обов'язки творчо. Уникаєте зайвої категоричності в оцінках людей. Зверніть увагу на ваші взаємини з колегами і представниками адміністрації - не ви є причиною напруженості?

Думаю, що кожен з вас побачив свої проблеми. Виниклі питання ми можемо обговорити після семінару індивідуально.

4. Міні-лекція «Сім виховних позицій по відношенню до дітей»

На одній з наших зустрічей ми вже говорили про те, що існує кілька виховних позицій по відношенню до дітей. Пропоную вам їх згадати:

Карабас Барабас. У відповідності зі своєю роллю цей педагог  потребує лише в чіткому і правильному виконанні дітьми  його вистав - постановок. таке спілкування  більшою мірою схоже на дресирування, на вишкіл маленьких олов'яних солдатиків. Основою всього виховання є страх і підпорядкування волі дорослого, переважної природну активність дошкільнят. Поведінка дитини, яка відвідує групу з таким Карабасом-Барабасом, схоже на пружину, постійний тиск стискає її, при найменшому ослабленні пружина з величезною силою виривається вгору і її траєкторія стає малопередбачувані, а сила - руйнівною.

Активність дітей, звільнених на деякий час від тиску такого вихователя (наприклад, на заняттях у інших фахівців, направляється на виплеск накопиченої енергії, іншими словами, діти не звертають уваги на слова дорослого, поки не втомляться. Вони швидко звикають до сильних стимулів (Окрик)  і перестають реагувати на спокійний голос.

У випадку необхідності (Відкрите заняття, діагностичне обстеження)  діти в групі Карабаса-Барабаса можуть показувати досить високий рівень оволодіння будь-якими знаннями і вміннями, але лише в умовах штучно створеного спектаклю, так як знання і вміння видресируваний, засвоєні автоматично. Варто трохи змінити умови гри, замінити картинки, задати питання інакше, і діти вже не зможуть відтворити те, що засвоїли.

Найсумнішим наслідком такого виховання є вироблення у дітей подвійний позиції, маніпулятивних здібностей. Уже дошкільник здатний зрозуміти, що брехня допомагає уникнути неприємностей, а лестощі - домогтися схвалення. І все це є наслідком використання диктаторського стилю і дисципліни як основних заходів впливу.

Мальвіна. такий педагог чітко знає, Що правильно, а що ні, що потрібно, а що марно. Дії Мальвіни укладаються в чіткий і єдино правильний стереотип. Вона розумна, але може діяти тільки так, і ніяк інакше, тому що вважає такі дії єдино правильними. Такий підхід ефективний у вихованні у дітей культурно-гігієнічних навичок, які передбачають вироблення чітко послідовних дій (Спочатку відкручуємо кран, потім вже намилює руки, а не навпаки). Що ж стосується повсякденного спілкування, Природно виникаючих конфліктів, тут Мальвіна діє просто: Незрозуміле їй автоматично стає неправильним. Як наслідок, відсутність у дітей ініціативності, самостійності, допитливості і емоційності.

Червона Шапочка. Емоційна, непослідовна і непрогматічна. Викликає у дітей симпатію, засновану на схожості. У своїх діях такої педагог  керується миттєво виникли бажаннями, які не продумує наслідки хоча б на півкроку. В діях Червоної Шапочки відсутня облік реальних життєвих обставин. Така інфантильність призводить до гальмування вольової регуляції поведінки у дітей, до розвитку неорганізованості, невміння передбачити  наслідки своєї поведінки.

Спляча красуня. Вона байдужа і до дітей, і до навколишнього світу, «Коли вони присутні, відсутній». У групі її не видно і не чутно, діти надані самі собі. Спілкування педагога з дітьми  носить абсолютно формальний характер, діяльність дітей ніяк не регулюється. Діти не можуть зайняти себе, у них відсутня потреба в нових відчуттях. Наслідком такої системи виховання стає байдужість дітей до навколишнього світу або розгальмування, основне і улюблене заняття - баловство.

Квочка. найкращий варіант  виховної позиції для ясельної групи. Турботлива, уважна, тривожна, всюди бачить небезпеку, з приводу і без приводу «Сокоче», Ні на хвилину не залишаючи дітей без уваги і невсипущого контролю. Все розповість, все покаже, розжує і в рот покладе. В результаті у дітей пропадає необхідність і потреба «Махати крилами»  самостійно. Невпевненість в своїх силах, низька самооцінка, тривожність, лінь - ось наслідки такої виховної позиції.

Сніжна королева. Красуня, позбавлена ​​почуття любові і прихильності до дітей. Її головне бажання - керувати маленькими Каямі. Домагається вона підпорядкування, маніпулюючи почуттями, підміняючи насичену природне життя зовні привабливим, але, по суті, марним проведенням часу. Як наслідок - емоційна нечутливість, жорстокість, безініціативність.

Мері Поппінс. Різнобічно розвинена, ерудована, тактовна. Знає потреби дітей, закономірності їх розвитку. В спілкуванні  природна і емоційна, гнучко змінює позиції в різних ситуаціях. Навчання дітей проводить настільки природно, що вони цього не помічають, використовуючи гру, проблемні ситуації в повсякденному житті. Головне - любить дітей!

Таким чином, ми бачимо, що дана класифікація розкриває особливості основних педагогічних позицій. Важливо відзначити, що, як і чистих типів темпераменту, «Чистих» педагогічних  позицій також не буває, можна виділити лише здатність до тієї чи іншої. І, в зв'язку з цим, вам питання: Як ви думаєте, яка з даних позицій найбільш повно сприяє розвитку особистості дитини і чому?

(відповіді педагогів)

5. Практична частина семінару - практикуму.

1. Вправа «Придумай закінчення» (мета: Розминка, вироблення навичок у педагогів згуртованих дій).

Зараз я пропоную вам за допомогою жетонів розділитися на дві команди. завдання таке: Вам потрібно буде протягом 5-10 хвилин придумати смішне, оригінальне продовження таких російських народних казок, як «Колобок»  і «Ріпка»  і представити його один одному

Примітка: за допомогою «Таємного»  вибору визначається казка для кожної команди.

(Виконання)

2. Вправа «Крокодил»  (Мета цього і наступних двох вправ: Розвиток емоційної виразності (Невербальної).

Наступне завдання полягає в наступного: Кожна команда загадує певне слово - поняття, і повідомляє його одному з учасників іншої команди на вушко. Він може зображувати його тільки мімікою і жестами.

(Виконання)

2.1. Вправа «Зображення»

А тепер за допомогою міміки і жестів пропоную вам зобразити зміст прислів'я, яку визначить один з учасників команди ( «Без праці не витягнеш і рибку зі ставка», «Робота не вовк - в ліс не втече»).

Примітка: Учасники беруть смужки паперу з написаним завданням. Прислів'я можуть бути іншими.

(Виконання)

2.2. Вправа «Почуття»

У цій вправі також за допомогою міміки і жестів потрібно показати наступне почуття: Гнів, радість, образа, очікування, нудьга. Запрошуються по одному учаснику від команд.

(Виконання)

3. Вправа «Зайчика кинула господиня ...» (мета: Розвиток вміння педагогів  керувати своїм голосом).

Одним з важливих моментів спілкування з дітьми є вміння володіти голосом. Пропоную вам перевірити, наскільки здатність керувати своїм голосом розвинена у вас. потрібно вимовити текст: «Зайчика кинула господиня ...»  з певною інтонацією. Запрошую по одному учаснику від команди вибрати завдання. Час на підготовку 30 секунд ».

проголошення тексту:

1. Пошепки.

2. З максимальною гучністю.

3. Хвилеподібно.

4. Як ніби ви страшно замерзли.

5. Як ніби у вас в роті гаряча картопля.

6. Як маленька дівчинка.

(Виконання)

Одного разу знаменитий поет сказав:

З слів людини можна бачити,

за кого він хоче уславитися,

але те, що він є насправді, можна вгадати

лише по міміці, жестах, рухам,

які недовільні.

(Ф. Шиллер)

За даними французького дослідника Ф. Сюлже, тільки 7% інформації під час спілкування  ми з вами отримуємо зі змісту висловлювання, 38% - інтонації, 55% достовірної інформації - через позу, міміку, виразні рухи. Всі ці поняття входять у визначення голосу. На ваш погляд, чи має значення, яким голосом ви будете розмовляти з дітьми, Батьками? Що ви можете взагалі  сказати про голосі в процесі взаємодії з оточуючими? »

(висловлювання педагогів)

З ваших слів можна зробити висновок, що вміння керувати своїм голосом є найважливішим моментом в процесі спілкування з оточуючими. Існують такі поняття, як «Чарма»  - м'який, заспокійливий голос, який не включає в себе психологічний захист і «Імператив»  - жорсткий, владний, що пригнічує тон. Ви розумієте, що ефективність в спілкуванні приносить«Чарма», Тому нам з вами необхідно опановувати саме цим видом голосу.

4. Вправа «Актори і глядачі» (мета: Розвиток чутливості педагогів  до невербальних засобів комунікації).

Я пропоную вам інсценувати кілька явищ. Один з членів команди підходить до столу і бере три листочка з позначеними в них явищами. Час на підготовку - 30 секунд. Потім команди показують один одному інсценування, і намагаються відгадати зміст показаного явища.

(Виконання)

інсценування:

йти:

Проти вітру;

Туди, куди не хочеться;

Так, щоб кого-небудь не розбудити;

З тим, хто викликає твою настороженість;

З тим, хто тобі дуже симпатичний;

На ділову зустріч і раптом зрозуміти, що забули важливі документи;

І раптом побачити людину, Якому хочете сподобатися;

І раптом дізнатися, що у вас на колготках дірка.

(Виконання)

5. Вправа «Фраза» (мета: навчання педагогів  усвідомлювати інтонаційні особливості мови).

Наступні завдання спрямовані на усвідомлення інтонаційних особливостей мови. фразу: «А зараз ми з вами вирушимо в подорож»  потрібно буде вимовити з певною інтонацією.

черепаха

Маленька дитина

кулеметна черга

Примітка: Один з членів команди вибирає листочки із завданням. (Виконання)

6. «Чоловічки» (Идеографический тест Е. Махоні, модифікація Г. В. Резапкіной)

Всі ви знаєте, що наше ставлення до себе і оточуючих виражається в почуттях, характер, темперамент і інтересах. Невеликий графічний тест допоможе виявити найбільш яскраві риси вашої особистості. уважно слухайте інструкцію: Використовуючи три геометричних фігури (трикутник, коло, квадрат, намалюйте чоловічка, що складається з 10 елементів. Повинні бути використані всі три види фігур. Якість малюнка не має значення. На кожен дається 30 секунд. Після кожного малюнка необхідно перевірити кількість намальованих фігур. Якщо намальовані зайві елементи, їх треба закреслити; якщо не вистачає, треба домалювати відсутні. Малюнок виконується тричі. Потім необхідно підрахувати, скільки трикутників, кіл, квадратів містить кожен чоловічок, і записати отриманий до од. Виконуємо одночасно ».

(Виконання)

Зараз я зачитаю характеристики отриманих формул. Слухайте уважно.

Порушення умов завдання означає тривожність, заклопотаність. Відсутність трикутників - небажання домінувати над іншими. Відсутність кіл - у вас слабо розвинена здатність до співпереживання. Відсутність квадратів - для вас характерно неконструктивну поведінку.

Тепер про перевагу фігур.

Трикутник. У вас є схильність до організаторської діяльності, домінування, прагнення до успіху, підвищений рівень домагань, стійкість до стресу, швидкість, рішучість, активність.

Коло. Ви легко встановлюєте поверхневі контакти. Збудливі, виснаженість. Це м'який, чутливий тип.

Квадрат. Переважання квадратів виявляє інтровертірованний тип. Присутній послідовність у прийнятті рішень, схильність до технічних видів діяльності.

Ні рук або ніг. Виявляються захисні реакції, відмова від контактів.

Руки або ноги складаються з декількох елементів. Характерна висока рухова активність, добре розвинений ручної інтелект; схильність до занять спортом, танцями, рукоділлям (Тонка моторика).

Руки підняті вгору. Агресія.

Предмет на голові. Присутній тривожність, прихована агресія.

Предмет на животі. Дбайливість.

Особа. Непромальованим - у вас знижена потреба в спілкуванні; промальоване - для вас характерні товариськість, емоційність.

Тільки очі або вуха. Тривожність.

Голова. У нормі голова - у вигляді кола. Різні голови на трьох малюнках або у вигляді трикутника і квадрата - внутрішні протестні реакції.

Наявність шиї говорить про чутливість, ранимість, образливість.

Розчленоване тіло або його відсутність. Присутній психотравмуючий фактор.

Дрібний малюнок (Особливо розташований в нижній частині листа). Занижена самооцінка, скутість.

До першого типу відносяться всі формули, що починаються на 9, 8, 7 і 6. Це люди з високим рівнем домагань, прагненням до домінування і хорошими комунікативними здібностями. У них сильна нервова система. Вони розбираються в людях, вміло класифікують і переробляють інформацію. Тип керівника, хороші викладачі.

Другий тип. Формули, що починаються на 5. Це відповідальний виконавець, що володіє організаторськими здібностями. Професіонал, до дрібниць продумувати свою діяльність. Неконфліктний. Інтуїтивний. Виявляє високу вимогливість до себе та інших, часто працює за межами своїх можливостей. Характерна психологічний захист за типом самозвинувачення. Схильні до захворювань психосоматичного характеру.

Третій тип. Формули, що починаються на 4. Тривожно недовірливий тип. Відрізняється різноманітністю інтересів і талантів. Можливі труднощі адаптації, схильність до індивідуальної роботи. Нерішучість, невпевненість в собі, вразливість. Властиві сумніви в своїх силах і можливостях, незважаючи на те, що у нього виходить все, за що береться.

Четвертий тип. Формули, що починаються на 3. Тип вченого. Легко абстрагується від реальності, раціональний, об'єктивний. Властива спонтанність і суперечливість поведінки і діяльності. Продуктивний в умовах жорсткої регламентації. Добре перемикається з одного виду діяльності на інший. Психологічний захист за типом раціоналізації.

П'ятий тип. Формула починається на 2. Інтуїтивний тип. Відрізняється чутливістю і виснаженням нервової системи. Прагнення до прикрашання, естетизації дійсності. Проявляє інтерес до мистецтва і людині. Легко вживається в різні соціальні ролі. Тонко відчуває все нове і незвичайне. Чуйний. Не виносить посягань на свою свободу.

Шостий тип. Формула починається на 1. Емотивної тип. Винахідник, конструктор, художник. Емоційний. одержимий оригінальними ідеями. Самооцінка нестійка. Демонстративність у вчинках. Володіє багатою уявою. Так само, як інтуїтивний тип, часто живе за своїми законами, не сприймає контролю з боку, вважає за краще самоконтроль.

Сьомий тип. Відсутність кіл. Протилежність емотивної типу. Емоційна холодність, нездатність зрозуміти переживання інших людей. Але при цьому прекрасні організаторські здатності: Може змусити інших людей працювати ефективно.

На мій погляд, це дуже інформативний тест. Думаю, що ви дізналися про себе багато нового.

6. «Психологічна зарядка» (мета: Надання допомоги в оволодінні прийомами релаксації і концентрації, підвищення енергетичного потенціалу).

А зараз я пропоную вам стати в коло і виконати зарядку: Одночасно робимо рух і вимовляємо фразу - 2-3 рази.

1. Стоячи, звести лопатки, посміхнутися, підморгнути по черзі лівим, правим оком: «Дуже я собою пишаюся, я на багато годжуся».

2. Покласти на лоб ліву долоню, потім праву: «Я вирішую будь-які завдання, адже зі мною - любов і удача».

3. Встати навшпиньки, підняти руки, зімкнути їх над головою в кільце: «Я зігріта сонячним промінчиком і гідна найкращого».

4. Руки в сторони, кулаки стиснути, робити обертання руками: «На моєму шляху немає перешкоди, і все виходить так, як треба».

5. Руки на поясі, робити нахили вправо- вліво: «Спокій і посмішку завжди березі, і мені все допоможуть, і я допоможу».

6. Руки на поясі, нахили вперед- назад: «Ситуація мені підвладна, світ прекрасний, я прекрасна».

7. Підстрибувати на правій нозі, потім на лівої: «Я бадьора й енергійна, всі справи йдуть відмінно».

8. Склавши руки в замок, зробити глибокий вдих: «Всесвіт мені посміхається, все у мене виходить».

(Виконання)

7. Заключне слово.

Отже, чи можемо ми тепер відповісти на питання, що ж є головним в ході взаємодії з дітьми, Головним саме для нас, педагогів?

(висловлювання педагогів)

У висновку хочеться сказати, що, перш ніж виховувати в дітях будь - які якості, вимагати від них соціальних норм поведінки, необхідно, щоб це було в вас самих. Пам'ятайте про це. Займайтеся самовихованням, самопрограмуванням на позитивне сприйняття життя, реалізуйте підсвідомі бажання.

Як говорив Епікур: «Не можна жити приємно, не живучи розумно, морально і справедливо, і навпаки, не можна жити розумно, морально і справедливо, не живучи приємно».

І ще, треба бути щасливим, а «щоб щастя було дійсно глибоким і міцним, потрібно, щоб життя було побудована навколо певної мети» (Філософський словник).

Я бажаю вам всього доброго і до нових зустрічей!

література:

1. Антошина Ю. А., Холодна Є. В. Психопрофілактична робота психолога ДНЗ по оптимізації психологічного здоров'я педагогів. // Дошкільна педагогіка №12010, стор. 48-51.

2. Голікова О. Ю., Єлізарова Н. К. Практикум з розвитку спілкування педагогів // Дошкільна педагогіка №8, 2008.

3. Ключников С. Ю. Тримай стрес в кулаці. Як отримати вигоду з стресових ситуацій. - СПб .: Питер, 2002.

4. Панфілова М. А. Игротерапия спілкування. - М .: «Гном і Д», 2001.

5. Резапкіна Г. В. Я і моя професія: Програма професійного самовизначення для підлітків - М .: Генеза, 2000..

6. Скрипюк І. І. 111 байок для тренерів: Історії, міфи, казки, анекдоти. - СПб .: Питер, 2007.

7. Шепелєва Л. Н. Програми соціально-психологічних тренінгів. - СПб .: Питер, 2007.

8. Шитова О. В. Практичні семінари і тренінги для педагогів. – Волгоград: Учитель 2009.