Яке природне явище поет пожвавлює. Явища природи

Попередній перегляд:

ГОУ ДПО «Ленінградський обласний інститут розвитку освіти»

КПК «Пріоритетні напрямки та інноваційні технології у вдосконаленні освітнього процесу у початковій школі»

ПРОЕКТНЕ ЗАВДАННЯ

Конспект уроку з літературного читання у 2 класі

Тема: Образи Зими та Весни у вірші Ф.І.Тютчева

«Зима недарма злиться».

УМК «Перспективна початкова школа»

Підручник: Н.А.Чуракова Літературне читання, 2 клас, 2 частина Москва, Академкнига \ Підручник, 2010.

Виконала:

Арділан Людмила Сергіївна

МОУ «Коробіцинська ЗОШ»

Виборзький р-ну, Льон. обл.

Педагогічний стаж: 14 років

Вища освіта

телефон: 8-921-7579448

2011 рік

Мета уроку: показати приклад особливого погляду природу з погляду поета Ф.И.Тютчева, який знайшов незвичайні яскраві порівняння, «оживив» природні образи.

Завдання:

  • Познайомити з твором Ф.І.Тютчева «Зима недарма злиться»
  • Вчити дітей визначати тему та основну думку твору
  • Удосконалювати навички виразного читання з урахуванням сприйняття і передачі художньої особливості тексту.
  • Формувати вміння читання «про себе» на основі перечитування тексту
  • Продовжити формуваннязагальнонавчальні вміння:

Розвивати пізнавальні інтереси

Розвивати вміння працювати з книгою, словником

Вміння знаходити необхідну інформацію в тексті

Працювати в парах, вчитися домовлятися, розподіляти роботу

Оцінювати себе та своїх товаришів

Розвивати здатність до організації своєї діяльності

  • Розвивати уяву, увагу, вміння висловлювати своє ставлення до прочитаного.
  • Виховувати любов до природи.

Обладнання: 1. Підручник «Літературне читання. 2 клас» Н.А.Чуракова

2. Підручник "Російська мова, 2 частина." Н.А.Чуракова.

3.Фонограма музики П.І.Чайковський «Пори року. Квітень."

Хід уроку:

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

  1. Організаційний момент 5 хв.

Сьогодні я пропоную розпочати урок із прослуховування уривку з музичного твору П.І.Чайковського із серії «Пори року». Подумайте, якій порі року відповідає ця музика?

Який настрій був у вас, коли слухали музику?

До якої пори року підходить такий настрій?

За допомогою чого вдалося композитору передати нам весняний настрій?

(слухання музики)

Радісне, веселе, сонячне

Навесні, можна уявити дзвін струмочків, спів птахів.

За допомогою музичних звуків

  1. Постановка цілей уроку 5 хв.

А хто, хлопці, здогадався, чому ми розпочали наш урок із цього музичного твору?

Мабуть, настає весна, і сьогодні ми познайомимося з новим літературним твором про весну. Постараємось

Чи можете ви дізнатися, як буде називатися наступний твір у цьому розділі?

Припустіть, який це буде твір за жанром?

Слайд №1

Хто головний герой цього вірша?

Як ви думаєте, на що чи на кого злиться зима? Чому?

Визначте на якій сторінці перебувати потрібний нам твір?

Напевно, ми вивчатимемо твір про весну, тому що ми вивчаємо розділ «Природа для поета-кохана і жива.» ;

Минулого уроку ми говорили про настання весни; на вулиці зараз уже настає весна.

Так, ми можемо відкрити зміст та подивитися

(Діти виконують)

Зима недарма злиться

Вірш, т.к. Тютчев -поет і пише вірші.

Головний герой - це зима, тому що в назві йдеться про зиму.

Зима сердиться на весну, бо напевно не хоче йти.

На сторінці 120

(діти відкривають потрібну сторінку)

С.6

3.Робота над віршем Ф.И.Тютчева «Зима недарма злиться»

25-30 хв.

  1. Первинне читання вірша дітьми.

Прочитайте, будь ласка, цей вірш.

Чи сподобався вам вірш?

Які почуття зазнали?

Який настрій у вас?

Значення яких слів у вас викликало скруту? Як ви впоралися із цією ситуацією?

  • \ 1.Тудити (устар.) - Примушувати щось робити.- С.117
  • 2.Клопотати. Робити щось або дбати про виконання будь-якої справи.- С.129

Поясніть, як ви розумієте вираз «Зима ще клопочеться…»

А як ви поясните мені слово –краще?

Яким словом можна замінити у цьому тексті?

Про що у своєму вірші розповідає нам авторка?

Чи правильно ми припустили, що головний літературний герой цього твору - це зима?

Чому слова «Весна» та «Зима» написані у вірші з великої літери?

ДМ : Встаньте та спробуйте тільки за допомогою рухів та міміки показати Весну. А тепер – Зиму.

  1. Перечитування вірша

Підтвердьте відповідь рядками з тексту.

Знайдіть рядки з яких видно, що весна ще зовсім дитина.

А тепер знайдіть інші рядки, які підтверджують, що Весна себе і веде як дитя.

  1. Парні роботи.

Молодці! А тепер знайдіть, будь ласка, на сторінці 121 знак: Робота в парі.

Прочитайте завдання.

Домовтеся один з одним, розподіліть завдання та приступайте до роботи.

Перевірка.

(заслухати всі варіанти)

Хто може додати?

Подумайте, які саме слова (слова-назви предметів? ознак? дій?) допомагають поетові «оживити» природні явища?

Знайдіть та прочитайте тільки ці слова. Один з вас нехай знайде слова про Зиму, а другий про Весну.

Можете собі якось позначити ці слова.

  • Перевірка.

Після відповіді дітей на екрані з'являється таблиця:

Слайд №2

(діти читають вірш)

Так, дуже цікаве

Мені шкода Зиму

Настрій веселий, радісний, бо незабаром весна.

Діти назвали слова:

  • Нудить
  • Клапоче
  • Всупереч - на зло

Подивилися значення цих слів у тлумачному словнику (підручник Російська мова, 2част.); спитали у сусіда по парті.

Сніг розпорошує, мороз посилає.

Я думаю – сильніше… лише шумить

Ні, тут два головні герої -зима і весна.

Тому що це головні герої; поет уявляє їх, як живих істот, одухотворює їх.

Зима старша, у неї поганий, мстивий характер, це з рядків:

  • Розлютилася відьма зла

І, снігу захопивши,

Пустила, тікаючи…

  • Прекрасне дитя

Весна регоче, шумить, як дитина:

  • …та їй у вічі регоче

І краще лише шумить ...

  • …умилася у снігу

І лише рум'янею стала…

Вона не сердиться на Зиму, яка кидає їй сніг в обличчя, а тільки ставати рум'янішою. Коли діти грають у сніжки, їм теж не прикро, якщо їм потраплять до обличчя.

1 учень читає завдання вголос:

\ Прочитай рядки, з яких видно, що поет зображує зиму як жива істота.

А твій сусід по парті знайде підтвердження того, що весна зображена як жива істота. \

Рядки з яких видно, що поет зображуєЗиму, як жива істота:

  • Зима недарма злиться.
  • Зима ще клопочеться

І на Весну бурчить.

  • Розлютилася відьма зла

І, снігу захопивши,

Пустила, тікаючи…

У прекрасне дитя.

Рядки про Весну:

  • Весна у вікно стукає…
  • І жене з двору.
  • …прекрасне дитя…
  • Весні та горя мало

Вмилася у снігу

І лише рум'янею стала

Всупереч ворогові.

Поетові допомагають «оживити» Зиму та Весну слова-назви дій.

(діти домовляються між собою та виконують завдання.)

Діти по черзі називають слова

Порівняйте свої варіанти відповіді з таблицею.

(Зумисне я пропустила слово...бурчить ...Діти це відразу ж помітилиі ми додали це слово до таблиці)

  1. Підготовка до виразного читання.

Подивіться уважно на ці слова і подумайте:

Які слова-назви дій свідчать про характер героїв?

Весна - яка вона? Як про неї каже автор?

Який характером нам представляється Зима? Які слова вказують на її характер?

Слайд №3

Який ви уявляєте собі весну?

А якою ви уявляєте собі Зиму?

Спробуйте це зробити.

На вашу думку, у кого з хлопців вийшло голосом та інтонацією показати характер героїв?

Добре! А хто хоче спробувати прочитати одразу весь вірш?

Сподобалося вам, як прочитали хлопці? Чиє читання вам сподобалося найбільше.

  1. Робота з ілюстрацією:

Я бачу, що ви вже добре розглянули ілюстрації до цього вірша.

Чи згодні ви з тим, як художник змалював Весну та Зиму?

Які фарби використовував художник, щоб образ був яскравішим?

Скажіть, чи схожий цей вірш на казку?

За допомогою чого це вдалося зробити Федору Івановичу Тютчеву?

4. Домашнє завдання.

- Підготувати виразне читання

вірші наступного дня.

Вивчити напам'ять до понеділка.

\ кілька дітей вивчать вже наступного дня

За бажанням намалювати Весну чи Зиму такими, як їх побачив Ф.І.Тютчев.

Діти порівнюють самостійно вибрані слова з таблицею на екрані.

Весна: регоче, рум'янею стала...

Весна весела, добра, життєрадісна.

Зима: сердиться, бурчить, розлютилася ...

Зима зла, груба, всім незадоволена.

(у міру відповіді дітей на екрані зафарбовуються дані рядки)

Весна-це маленька дівчинка, вона рум'яна, весела, в зеленій сукні. За нею летять птахи, а вона регоче та несе із собою тепло.

Зима зла бабуся, якій не хочеться йти. Вона летить по небу, розкидає сніг, посилає хуртовину, хоче не допустити, щоб весна настала.

Так, рядки, які відносяться до весни, треба читати бадьорим, радісним голосом, а про Зиму - грубим, незадоволеним голосом.

\ 5 учнів читають вірш по 1 уривку \

Діти, оцінюють відповіді товаришів. \

-\ 2-3 добре і виразно читають учня читають вірш повністю. \

Більшість дітей відзначили читання Захарової Олександри.

Художник бачить ці пори року, як і поет. Зима - стара, зла відьма. Кольори фарб - холодні (синій, темно-блакитний)

Весну художник зобразив веселою дівчинкою, і фарби теж взяв яскраві, теплих відтінків (жовтий, червоний, яскраво-зелений)

За допомогою вміло підібраних слів-назв дій.

Сторінки підручника:

Самоаналіз уроку з літературного читання у 2 класі.

УМК «Перспективна початкова школа»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Тема урока:

Образи Зими і Весни у вірші Ф.І.Тютчева «Зима недарма злиться»

У класі 12 осіб. Більшість учнів класу має високий рівень техніки читання (9 осіб читають вище за норму і відповідно до норми), у 3 осіб рівень техніки читання – низький. Учні дуже люблять уроки читання, люблять міркувати, багато хто досить вільно висловлює свою думку. Мені подобається цікавий підбір творів, що вивчаються в програмі Літературного читання для 2 класу, з ними цікаво працювати, незвичайний погляд на речі.

Цей урок є десятим у розділі «Природа для поета-кохана і жива.»Основною метою урокубуло на основі даного твору показати особливий погляд автора на здавалося б звичайні природні явища, такі, як пори року; показати як автор зумів знайти незвичайні яскраві порівняння і «оживив» образи Зими та Весни.

Структура уроку відповідає логіці проведення цього уроку. У своїй роботі я керуюсь методичними рекомендаціями авторів проекту УМК «Перспективна початкова школа». На початку уроку було створено сприятливу атмосферу для сприйняття літературного твору. При постановці цілей уроку відпрацьовувалося ОУУ: робота з книгою (з її змістом). Діти визначили тему твору, що вивчається, і ім'я головного героя, але згодом з'ясували, що літературних героїв – два. У більшості уроку велася робота над віршем.

Створювалися ситуації, були дані завдання, які змушували дітей неодноразово перечитувати текст, що сприяло формуванню навички читання як вголос, так і «про себе». Діти з великим інтересом шукали потрібні рядки та слова, доводили свою думку. На уроці використовувалися форми організації пізнавальної діяльності: фронтальна та парна.

Діти з першого класу працюють у парах, вміють домовлятися та розподіляти роботу. При опитуванні я намагаюся отримати відповідь від кожної пари, вислухати їхню точку зору. Для збереження здоров'я дітей я намагаюся створити ситуацію психологічного комфорту, коли кожна дитина успішна у своїй думці не боїться висловлюватися; проводжу динамічні хвилини, максимально наближені до теми уроку.

На уроці вивчення нового матеріалу оцінювання учнів проводилося наприкінці уроку, 5 осіб отримали оцінку «відмінно» за активну роботу на уроці; одна дівчинка (Захарова А.)- отримала "5" за виразне читання на уроці. Контроль знань буде проводитись на наступному уроці, під час перевірки домашнього завдання. Домашнє завдання має додаткову творчу спрямованість.

Атмосфера на уроці була доброзичливою. Діти на уроці були активними, уважними. Із задоволенням працювали, розповідали та показували, як вони уявляють собі образи Зими та Весни. Майже всі діти пошкодували Зиму, незважаючи на представлений автором образ «злої старої». Я вважаю, що урок був досить насиченим і пройшов добре.

Урок мети досяг.

Арділан Л.С.


Почну з того, що друга частина питання пов'язана з віршем Сергія Єсеніна, де він так поетично описує хуртовину, трохи далі завірюху, що розбушувалася не на жарт. Метель так завзято вирує, що для посилення сприйняття, поет вдається до дієслов, які підкреслюють усю міць цього природного явища. Єсенін використовує у своїх рядках дієслова, які більш характерні для людини: баюкає, аукає, співає, але саме цей використовуваний поетом прийом, "оживляє" хуртовина, роблячи її головною дійовою особою вірша.

Проаналізувавши з дитиною вірш, можна розпочати виконання 1-ой частини завдання, зокрема, написання невеликого розповіді, заснованого на особистих спостереженнях. У нашому випадку оповідання вийшло наступного змісту:

  • Я дуже люблю зиму.Мені подобається сніг, яким можна кататися на лижах і санках. Мені подобається легкий мороз, який сковує калюжі і перетворює їх на маленькі ковзанки, щоб я катався на ковзанах. Мені подобаються сніжинки, які шокують мій ніс, коли повільно падають із неба. Але, не люблю , т.к. через сильний вітер мені доводиться сидіти вдома, щоб не пошкодити щоки на сніжному вітрі і тільки дивитися у віконце на те, як дерева поступово одягаються в волохатий сніговий шуб, яким їх загортає зимова завірюха.

Співає зима – аукає...
Співає зима - аукає,
волохатий ліс заколисує
Стозвоном сосняку.
Навколо з тугою глибокою
Пливуть у далеку країну
Сивий хмари.
А по двору хуртовина
Килимом шовковим стелиться,
Але дуже холодна.
Горобчики грайливі,
Як дітки сирітливі,
Притулилися біля вікна.
Взяли пташки малі,
Голодні, стомлені,
І тиснуться щільніше.
А завірюха з ревом шаленим
Стукає по віконницях зваженим
І сердиться все сильніше.
І дрімають пташки ніжні
Під ці вихори сніжні
У мерзлого вікна.
І сниться їм прекрасна,
В посмішках сонця ясна
Красива весна.
Згорнути
Федір Іванович Тютчев – знаменитий російський поет ХІХ століття. У його творчому списку чимало цікавих тем, але найцікавіші ліричні твори автор присвятив природним явищам. Він малював російську природу із жвавою душею, наділяв її людськими якостями, характером, зміною настрою. Особливо вразливі вірші, присвячені осені, похмурій порі року з особливими фарбами та колоритом.

Осінь у ліричних творах Тютчева має привабливу красу, незвичайне і дещо трепетне дихання, сирітливий смуток, властивий людським емоціям. Мальовничі описи природи передаються автором настільки детально й цікаво, що з читанні віршів, читач ніби переноситься у вигаданий талановито розписаний світ.

Федора Тютчева по праву вважають неперевершеним майстром пейзажної лірики. Кожне слово у його віршах зберігає певний сенс. Опис природи та осінньої пори виступають перед читачем в оригінальній замальовці, начебто поет непросто писав вірш, а детально малював побачені картини. Він не виділяв буденне, те, що може побачити кожен. Тютчев глибоко заглядав усередину, в саму душу природи, відчував її стан і настрій, і всі ці спостереження він чудово передавав римою.

Кожна людина періодично захоплюється навколишньою природою. Спостерігати за її життям та зміною пір року завжди цікаво та повчально. Поет також захоплювався вивченням природних явищ, лише на відміну інших людей, він вміло передавав усе найцікавіше, залучаючи читача мелодійними рядками. Вірші Тютчева із задоволенням вивчають люди різного віку, чимало шанувальників його творчості серед дітей молодшого віку. Приємні для читання вірші про осінь легко сприймаються і розучуються на згадку, залишаючи в душі читача найприємніші хвилювання.

Аналіз вірша «Є в осені первісної…»

Торішнього серпня 1857 року Федором Тютчевим було написано одне з найчудовіших віршів восени – «Є восени початкової». Цей вірш був придуманий автором цілком випадково. Повертаючись до Москви з дальньої поїздки разом із дочкою, автор милувався навколишніми фарбами осені, що надихнуло талановитого поета на створення чергового літературного шедевра. Повернувшись додому, він одразу написав вірш, який у майбутньому було визнано світовою спільнотою одним із найкращих.

Цей ліричний твір відносять до пізньої творчості Тютчева. Публікація вірша відбулася через рік після написання у відомому журналі під назвою «Російська бесіда».

Вірш «Є в осені первісної» є цікавою замальовкою природних пейзажів на початку осені. Цю пору багато хто називає «бабиним літом», коли на зміну спекотним дням, приходить лагідне тепло з невеликою прохолодою, характерною для осіннього сезону. Автору вдалося яскраво описати цей славний перехідний період, виділивши найтоншу грань між літом і зародженням осінньої пори.

Провідну роль цьому вірші займають епітети. З їхньою допомогою Тютчев віртуозно розкрив образ ранньої осені. Він назвав цю пору року «дивною», наголошуючи на її неповторній красі та незвичайності днів. А словом «кришталевий» автор зміг підкреслити прозорість осіннього неба та гру світла, передаючи дзвінкість осінніх днів та крихкість краси.

У вірші чітко відчувається дихання осені, що нагадує всім, хто живе на землі, про швидкий прихід зими. Поет говорить про ту приємну тишу, що дзвінить, яка дарує умиротворення і особливий спокій. Цієї пори року і людина, і сама природа потребують деякого відпочинку, а зробивши неминучу паузу, нам вдається насолодитися осінньою тишею і гармонією цієї пори року. Всі ці трепетні почуття та властиві хвилювання майстерно передав у вірші знаменитий та талановитий поет – Федір Тютчев!

«Є в осені первісної…»

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора -
Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори…
Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все - простір скрізь, -
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.
Пусте повітря, птахів не чути більше,
Але далеко ще до перших зимових бур -
І ллється чиста і тепла блакить
На відпочиваюче поле.

Аналіз вірша «Осінній вечір»

Ще в ранні роки творчості, Тютчев зміг оспівати осінню пору року, мальовничо розподіляючи фарби осені та її оманливий настрій. Як відомо, поет із вісімнадцяти років жив за кордоном, а під час чергової поїздки до Росії, що трапилося 1830 року, Федір Іванович написав чудовий вірш – «Осінній вечір». Він був створений у класичному стилі, з майстерними нотками романтизму. Основна тема твору – пейзажна лірика.

Осінній вечір є поетом як феномен природного життя. Автор надав цьому творінню особливий філософський зміст, намагаючись відшукати щось аналогічне між явищами натуральної природи та життям звичайної людини. Поет глибоко розгорнув метафору, порівнюючи почуття осені з прообразами глибокої моральності, притаманними одухотворених осіб.

«Осінній вечір» поет написав 5-тистопним ямбом із використанням перехресного римування. Вірш із дванадцяти рядків має складнопідрядну пропозицію, яка дзвінко прочитується всього на одному диханні.

«Мирка посмішка в'янення» - це невелике словосполучення, використане Тютчевим у ліричному творі, змогло гармонійно поєднати всі важливі деталі, задумані поетом. Так створився чарівний образ природи, що в'яне в осінній імлі.

У цьому вірші Федір Тютчев описав природу багатоликою і досить мінливою. Вона має насичені колорити та незвичайні звуки. Автору вдалося майстерно передати чудову чарівність сутінків у прохолодний осінній вечір. А за допомогою синтаксичного згущення поет зміг возз'єднати багатолику художню виразність.

У ліричному творі «Осінній вечір» безліч різноманітних за структурою епітетів. Контрастні прийоми дозволили автору досить виразно передати читачеві перехідний стан природи восени.

Тютчев явно осмислює осінній краєвид, передає їй людські якості характеру та почуття. Він сприймає цю пору року як прощальну посмішку природи, що сигналізує про швидкий прихід зими.

"Осінній вечір"

Є у світлі осінніх вечорів
Розчулена, таємнича краса:
Зловісний блиск і строкатість дерев,
Багряного листя важкий, легкий шелест,
Туманна і тиха блакить
Над сумно-сиротіючої землею,
І, як передчуття східних бур,
Поривчастий, холодний вітер часом,
Збитки, знемоги - і на всьому
Та лагідна посмішка в'янення,
Що в розумній істоті ми кличемо
Божественною сором'язливістю страждання.

Аналіз вірша «Обвіяний віщею дрімотою»


Справжньою перлиною пейзажної лірики у творчості Федора Івановича Тютчева визнано вірш «Обвіяний віщею дрімотою». Про це поетичному творі приємно відгукувалися багато відомих особистостей - Іван Аксаков, Лев Толстой, популярні на ті часи критики, і, звичайно ж, шанувальники знаменитого російського поета, які вивчають лірику Тютчева.

Вірш «Обвіяний віщею дрімотою» представляє картину осені, що в'яне, у всіх її чарівних фарбах. У цьому творі автор впроваджує нестандартний роздум, представляючи справжню красу природної природи, приховану у зовнішній непривабливості і навіть потворності. Як крапка для відліку, поет вибирає хаос, що зароджує нове життя після згубного розпаду. Цей погляд Тютчева на природні явища дещо порівняти з творчими думками англійського поета У. Вордсворда.

У цьому вірші, як і інших ліричних творах Тютчева, проглядається наснагу природних явищ. Рослини і ліс, укритий кольоровими фарбами, відчувають трохи радісні, а водночас сумні емоції, властиві людині.

Федір Тютчев завжди вважав природу живою, він бачив її тонку душу, вірив, що вона вміє виявляти почуття любові, гармонії, смутку ... Всі ці невидимі для простого людського ока емоції природи, автор багатолико передав у своїх віршах, насичених прекрасними епітетами і дивовижною.

Читаючи вірш «Обвіяний віщею дрімотою», чітко проглядається майстерне зіставлення циклів природи з періодами людського життя. В'янучий осінній ліс можна порівняти зі старінням людини. Це в'янення природи автор бачить у прекрасних обрисах, розглядаючи всю красу останньої посмішки, колись квітучою та живою.

Вірш оповідається від першої особи, ліричного героя, який представляється читачеві молодою людиною, що має дещо зневажливе ставлення до неминучої старості. Ця думка зароджується через те, що в такому ранньому віці він не намагається розглянути свою особистість в об'єктивній реальності, яка чекає будь-якої людини на певному відрізку життєвого шляху. Витлумачити задум автора можна й іншими думками, кожен читач може виявити фантазію і самостійно підсумувати головний сенс чудового ліричного твору – «Обвіяний віщою дрімотою».

«Обвіяний віщею дрімотою…»

Обвіяний річчю дрімотою,
Напівроздягнений ліс сумує.
З літнього листя хіба сотий,
Блискаючи осінньою позолотою,
Ще на гілці шелестить.
Дивлюся з долею зворушеним,
Коли, пробившись з-за хмар,
Раптом по деревах поцяткованих,
З їх старим листям виснаженим,
Блискавичний бризне промінь!
Як в'яне мило!
Яка краса в ньому для нас,
Коли, що так цвіло і жило,
Тепер, так немічно і хило,
В останній усміхнеться раз!

У ліриці Бориса Леонідовича Пастернака переважають філософські мотиви, що вражають своїм впливом на читача. Кожна фраза сповнена непотоплюваної енергією життя, приголомшує особливою атмосферою, створеною поетом. Для творчості Пастернака характерне одухотворення природних явищ, надання їм головну роль творі. Характерні для його віршів динаміка і композиція, своєрідна будова та засоби виразності занурюють в окремий світ, сповнений поезії та романтизму.

Подібними витворами сміливо можна вважати «Золоту Осінь» та «Літо у місті». У всіх творах такого характеру йде опис природи, явищ життя. Створювана поетом особлива атмосфера описує повну картину пори року, що описується у вірші. Ліричний твір «Весна в лісі» був створений у період загострення конкуренції між Пастернаком та суспільством письменників. Саме тому автор прагне відобразити на рідкість реалістичну картину того, що відбувається, наголошуючи на таких негативних деталях і явищах, як «ялинове сміття, мотлох». Тема вірша відбиває прихід весни. Жваве, рвучке настання весни, що постійно викликає подив Бориса Леонідовича, показано з усіх боків — ненав'язливе, проте стрімке і не позбавлене значущості.

Ми звикли до захопленого опису природи поетами. Але у Пастернака все інакше. Він не вважає за потрібне прикрашати дійсність. Поет грає на контрасті, домагаючись максимально живої реакції читача. Навіть непривабливі картини, такі, наприклад, як сонце, що застрягло над "брудною весняною жижицею", не здатні затьмарити радість очікування ясних днів. У повітрі відчувається близькість змін: ще трохи, і навколишній світ перетвориться, заграє новими яскравими фарбами, наповниться звуками та ароматами весни.

Написано вірш у вигляді четырехстопного ямба з наголосом другою складі, що у творчості Пушкіна і Фета через багатих виразних можливостей. Тому вжито перехресну риму у всіх п'яти строфах без винятку. З засобів художньої виразності найбільш яскраво виражені епітети (друга, третя та четверта строфи). Присутня і метафора (третя та четверта строфи). На завершення вірша поет використовує гіперболу (п'ята строфа).

Загалом лірику Бориса Пастернака можна дізнатися на головну тему, яка відводиться природі. Поет розкриває суть природних явищ, показує різноманіття життя. Можна відзначити характерне творчості поета одухотворення природи, наділення її особливими якостями.

Творчість Пастернака справила вражаюче впливом геть мій світогляд. Під час прочитання його поезій переді мною відкрилися нові сторони життя природи. Кожен твір - це особлива історія, яка несе мені свою мораль і свій сенс. Подібно до яскравих картин, малюється окремий світ, що відкриває мені свій неповторний образ і значення.

Фізичні явища

у віршах росіян

поетів

Вивчення фізичних явищ та законів у взаємозв'язку з розглядом їх відображення у творах художньої літератури: письменники та поети, яскраво та образно оспівують рідну природу, розповідають про характерні природні явища.

Де ядра атомів сплавляються від жару.

Що ж ти так дивно дивишся на мене,

Піщання на корі земної кулі.

А присвятив один із своїх віршів веселці:

Як несподівано та яскраво,

На вологому небі синяві,

Повітряна спорудилася арка

У своїй хвилинній урочистості!

Один кінець у ліси встромила,

Іншим за хмари пішла-

Вона підлогу неба відхопила

І у висоті знемогла.

О, у цьому райдужному баченні

Яка млість для очей!

Воно давно нам на мить,

Лови його – лови швидше!

Світло і тепло багаття завжди притягують до себе людей, створюють ліричний настрій, описаний, наприклад, у вірші

Яскраво зірок мерехтіння

У синяві небес;

Місяця сяйво

Падає лісом.

Чути між кущами

Сміх та розмова;

Жарко косарями

Розведене багаття.

Зірки над полями,

Глуш та очерети...

Так і ллються самі

Звуки із душі.

Особлива роль серед штучних джерел світла належить свічці: вона стала символом життя, знань, а також пам'яті про померлих, символом безсмертя людських душ. Завдяки цьому у вірші Б. Пастернака образ свічки створює відповідний лірико-філосівський підтекст:

Крейда, крейда по всій землі

В усі межі.

Свічка горіла на столі,

Свічка горіла.

Як улітку риємо мошкара

Летить на полум'я,

Зліталися пластівці з двору

До віконної рами.

Завірюха ліпила на склі

Гуртки та стріли,

Свічка горіла на столі,

Свічка горіла.

Саме свічка послужила для російського електротехніка "відправною точкою" при створенні лампи з електричною дугою -

"Свічки Яблочкова".

Повсюдно, постійно землі відбувається кругообіг води у природі.

Усі жителі нашої планети – його свідки, свідки випаровування, кипіння та конденсації вологи. Звернемося до художньої літератури, де є опис цих явищ.

Відповімо тепер на кілька фізичних питань, пов'язаних із фрагментами з поетичних творів.

"Два брата":

Димляться низькі долини,

Де купи хатин невеликих

З дворами брудними.

Запитання:Чому туман найчастіше утворюється у низинах?

(Відповідь:У низьких місцях застоюється холодне повітря.)

Російський письменник Іван Олексійович Бунін.

"Холодна весна":

Серед кривих стволів, серед гілок корявих

Повзе молочний дим: обкурюють сад.

Усі яблуні у кольорі – і ось, у зелених травах

Вогні, мов язики, червоніють і тремтять.

Безбарвний запах чистий – чекай на північ морозу.

І солов'ї всю ніч співають із теплих гнізд

У дурмані блакитним димним гною,

У срібному пилу туманно - яскравих зірок.

Запитання:Чому в очікуванні заморозків обкурюють квітучі яблуні?

Чому напровесні при безхмарному небі можна очікувати заморозки?

(Відповіді.Обкурювання садових дерев насичує повітря найдрібнішими частинками продуктів згоряння, на них і конденсується пара з повітря, виділяючи при цьому тепло, що обігріває квіти. При безхмарному небі земля сильно охолоджується з допомогою випромінювання; дим затримує це випромінювання.)

Російський письменник Микола Носов.

«Незнайка на Місяці»:

Гвинтик і Шпунтік, перебуваючи у стані невагомості, захотіли закип'ятити чайник. «Спочатку все йшло добре, але через кілька хвилин Гвинтик і Шпунтік побачили, як з носика чайника почала міхуром вилазити вода, ніби її хтось виштовхував зсередини. Шпунтик скоріше заткнув носик чайника пальцем, але вода відразу почала вилазити міхуром з-під кришки.

Цей міхур ставав все більше, нарешті відірвався від кришки і, тремтячи, ніби був зроблений з рідкого холодця, поплив повітрям».

Запитання:чим пояснити те, що сталося?

Чому вінтік і шпунтік не змогли закип'ятити воду в чайнику?

(Відповіді: Невагомістю. У невагомості неможлива конвекція.

Нижній шар води в чайнику нагрівається і перетворюється на пару.

Пара, розширюючись, витісняє холодну воду з чайника.)

З вірша російського поета Ф. Тютчева «У небі тануть хмари…»:

У небі тануть хмари,

І, промениста на спеку,

В іскрах котиться річка.

Запитання : Чи ви дізналися про фізичне явище, про яке тут йдеться? Назвіть його. Чому іскриться поверхня води?

(Відповіді. Описане явище пов'язані з відображенням світла. На поверхні води завжди є брижі, маленькі вири; її можна як сукупність увігнутих і опуклих дзеркал. Увігнуті "дзеркала" фокусують сонячні промені, тому на воді з'являються яскраві іскорки. Так як поверхневі хвилі-«дзеркала» весь час переміщаються, здається, що іскорки спалахують і гаснуть.

Поетичні образи різних природних джерел світла.

Веселка: Сонце весняне з дощем

Будують веселку вдвох -

Семиколірне півколо

Із семи широких дуг.

Немає у сонця та дощу

Жодного цвяха,

А збудували за два рахунки

Піднебесні ворота.

Зірки: Так багато зірок тісниться в рамі

Між палітурками вікна.

Вони сяють вечорами,

Як золоті письмена.

У віконному тісному півкрузі

Пригадуючи, дізнаєшся

Багатокутники та дуги-

Всесвіт вогняний креслення.

Блискавки: А потім прощалося літо

З півстанком. Знявши шапку,

Сто сліпучих фотографій

Вночі зняв на згадку грім.

Меркла кисть бузку. В це

Час він, нарвавши оберемок

Блискавка, з поля ними трафіл

Осяяти управський будинок.

Вогонь: Немає нічого сумнішого за нічний

Багаття, забутого в бору.

О, як тремтить він, згасаючи

І розгоряючись на вітрі!

Нічний холодний вітер з моря

Раптом залітає в бір:

Він, шалено кружляючи, кидає

У багаття зітліле хвойне сміття.

І полум'я спалахує жадібно,

І темрява, що висіла наметом,

Раптом затремтить, відкриваючи

Стовбури та гілки над багаттям.

Конкурс загадок:

1. Якось запитали троянду, чому, чаруючи око, ти колючими шипами нас дряпаєш жорстоко?

(вістря шипа мають дуже малу площу перерізу).

2. Тобі по болоту ходити довелося? Чи легко тобі було? Ось те! Тоді чому ж величезний лось так просто біжить по болоту?

(Копити лося роздвоєні. Між ними є перетинка. Тому площа опори ноги лося досить велика, а тиск порівняно малий).

3. Бортпровідниця дуже мило, перед відльотом попросила з ручок вилити все чорнило. Навіщо їй це треба?

(На великій висоті тиск навколишнього повітря мало, а тиск у ручці дорівнює атмосферному тиску на поверхні землі. Під дією надлишкового тиску чорнило може вилитися з ручки).

4. Яку помилку допущено у вірші поета:

Вона жила і по склу текла, але раптом її морозом оковало, і нерухомою крижинкою крапля стала, а у світі поменшало тепла?

(При перетворенні води на лід виділяється, а не витрачається теплота).

5. Була зима. Шерлок Холмс увійшов до кімнати з вулиці. Крізь замерзлі вікна було видно лише край дороги. «Господиня квартири лінива», - подумав він. Чому він зробив цей висновок?

(Відповідь:Вікна у квартирі господині замерзли. Значить, у простір між рамами проникло з кімнати тепле вологе повітря і, стикаючись з холодним склом, замерзло на ньому. Отже, вікна погано утеплені.)

6. Прийшовши в гості, Шерлок Холмс підійшов до вікна і глянув у нього. "Ваш будинок кам'яний і холодний", - зауважив він. Що дозволило йому сказати?

(Відповідь: У вікно він побачив, що будинок кам'яний і стіни його тонкі; цегла ж не дуже хороший утеплювач.)

7. «Хочете чаю?» - спитав господар будинку Шерлока Холмса. "Так", - відповів гість. "От і добре, - сказав господар. - Але я люблю гарячий чай, тому кладу в нього шматочок цукру тільки перед тим, як пити". "Розумніше це робити раніше, відразу, як вам налили його", - порадив Шерлок Холмс. Чи правий він?

(Відповідь: Прав. Якщо цукор покласти відразу в гарячий чай, то його температура відразу знизиться, а чим вона нижча, тобто чим менше відрізняється від кімнатної, тим повільніше чай остигає.

8. "Млинці смачні тоді, коли гарячі", - сказала господиня, запрошуючи Шерлока Холмса до столу. «Щоб вони довше залишалися гарячими, – продовжувала вона, – я ставлю тарілку з млинцями на плетену з дроту тацю. Прошу вас." "Краще їх ставити на дерев'яну підставку", - порадив Холмс. На чому ґрунтується ця порада?

(Відповідь:Теплопровідність дерева менша, ніж металу, тому на дерев'яній підставці тарілка остигає повільніше.)

9. Хазяйка будинку, де був Холмс, підійшла до дверей і впустила в кімнату кішку. Подивившись на кішку, Шерлок Холмс сказав: "Погода на вулиці холодна." Як він це визначив?

(Відповідь: Очевидно, по шерсті кішки При холодній погоді шерсть стає особливо пухнастою, щоб у проміжку між ворсинками було більше повітря – поганого провідника тепла.

Загадки на тему «Природа та явища у ній».

До кожної відгадки ставлять фізичне питання.

1. У воді не тоне та у вогні не горить. Що це таке?

(Відповідь: лід)

Запитання:Коли чайник із окропом охолоне швидше: якщо його поставити на лід чи якщо лід покласти на кришку?

(Відповідь: тоді, коли лід покладено на кришку чайника; у цьому випадку навколо льоду утворюється холодний шар води, який важчий за решту, він і опускатиметься вниз; виникнуть конвекційні потоки)

2. Без рук, без ніг, а в хату лізе. Про що мова?

(холод, тепло)

Питання: Чому за холодної погоди багато тварин сплять, згорнувшись у клубок?

(Відповідь: у тварини, що згорнулася, менша поверхня тіла, тому вона менше охолоджується. Через менший контакт з холодним повітрям та меншою конвекцією)

3. Ти за нею, вона від тебе, ти від неї, вона за тобою. Що це таке?

Запитання:Як отримати від однієї палиці тінь різної довжини?

(Відповідь:потрібно нахиляти палицю під різними кутами у напрямку до сонця)

4. Їм я вугілля, п'ю воду,

Як нап'юся - додам ходу.

Везу обоз на сто коліс.

І називаюсь ... (Паровоз)

Питання: Що служить робочим тілом у двигуна паровоза?

(Відповідь: пар)

5. Що йде, не рухаючись із місця? (Відповідь: час)

Питання: Чи завжди час «іде» з однаковою швидкістю?

(Відповідь: ні; його перебіг залежить від швидкості руху системи відліку)